Hodnotenie žiakov - 1. cyklus
Základná škola, Školská 196, 900 43 Kalinkovo
Interný predpis
Vnútorná smernica na hodnotenie a klasifikáciu žiakov vzdelávaných podľa cyklov
Č. 6/2024/6
Organizácia
Základná škola
Identifikačné číslo organizácie (IČO)
55796931
Obec a PSČ
Kalinkovo 900 43
Ulica a číslo
Školská 194
Štát
Slovensko
Právna forma
Škola s právnou subjektivitou
Štatutárny orgán
PaedDr. Slavka Turková
Prerokované v pedagogickej rade
28.8.2024
dňa
funkcia
meno
podpis
Vypracoval
15.8.2024
riaditeľka
PaedDr. Slavka Turková
Schválil
Na vedomie
Cieľová skupina
zamestnanci školy
Účinnosť od
2.9.2024
Za dodržiavanie zodpovedá
riaditeľka školy
Zmeny v smernici sa uskutočňujú formou číslovaných písomných dodatkov, ktoré tvoria súčasť tejto smernice.
V Kalinkove, 15.8.2024 ..........................................................
riaditeľ školy
HODNOTENIE ŽIAKOV
1. cyklus
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiaka v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. V rámci prvého cyklu využívame slovné hodnotenie.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z Metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl. Hodnotenie žiaka budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
Hodnotenie prospechu: Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa na našej škole klasifikuje týmito stupňami: 1- výborný, 2- chválitebný, 3- dobrý, 4- dostatočný, 5- nedostatočný.
Vzhľadom na to, že naša legislatíva vyžaduje hodnotenie vzdelávania a využívanie štandardov, využívame možnosti slovného hodnotenia, ktoré je možné v prípade potreby preklopiť do známky. Vytvorili sme zoznam kľúčových slov, ktoré vkladáme do textu vysvedčenia prvého a druhého polroka tak, aby sme z neho vedeli vytvoriť hodnotenie, zodpovedajúce bežnému vysvedčeniu. V procese každodenného vzdelávania neznámkujeme, uplatňujeme individuálny prístup – reflektujeme aktivitu a posun žiaka cez „ja“ výroky a spätnú väzbu.
Priebežné hodnotenie (gestom: úsmev, palec hore, pohladenie, smajlík, slovom: Super!, Veľmi dobre!, „Rada sa s tebou učím“; Teším sa na teba zajtra“; výsadou : „Mohol by si nás to všetkých naučiť“, „Môžeš o tom urobiť prezentáciu, čo ty na to?“, Môžeš sa učiť učivo ďalšieho ročníka“, nasleduje za výkonom a reflektuje obsahový a procesný posun žiaka.
Súhrnné hodnotenie na konci I. polroka, II. polroka je realizované týmito spôsobmi:
- testom s možnosťou použitia pomôcok,
- portfóliom,
- listom žiakovi, ktorý píše rodič/garant,
- listom žiaka samému sebe, pričom sa zameria na reflektovanie osobného vzťahu k danému predmetu, popíše, aký bol výsledok jeho práce a čomu sa bude v budúcnosti venovať.
Vzdelávacia oblasť
Jazyk a komunikácia
Vzdelávacia podoblasť: Jazyk a literatúra
Po dohode pedagogických pracovníkov sa oblasť Jazyk a komunikácia hodnotí slovnou formou vo formatívnom aj sumatívnom hodnotení žiaka.
Formatívne hodnotenie
Formatívne hodnotenie slúži na sledovanie priebežného pokroku žiaka a na poskytovanie spätnej väzby, ktorá podporuje učenie. Učiteľ hodnotí žiaka na základe jeho aktivity, zapájania sa do vyučovania a dosiahnutých pokrokov.
Na priebežné - formatívne hodnotenie používame opisy obrázkov, tvorenie viet, doplňovacie cvičenia, prepis krátkeho textu, písanie a tvorba textu, nácviky čítania, prednesu básne, rozhovory, prezentovanie vlastných textov, kníh, slohové práce, doplňovačky, riešenie krížoviek, interaktívne úlohy a pod.
Podklady k sumatívnemu hodnoteniu sú najčastejšie riešené týmito formami:
- Polročné a koncoročné písomné práce: Zahŕňajú diktát, čítanie s porozumením, sloh a gramatické cvičenia. Hodnotenie podľa počtu chýb, tvorivosti a porozumenia textu.
- Ústne skúšanie: Krátke individuálne rozhovory na prebrané témy. Hodnotenie jasnosti vyjadrovania, správnosti použitých výrazov a gramatiky.
- Projekty: projekty na rôzne témy (napr. Moje obľúbené miesto). Hodnotenie kreativity, obsahovej správnosti a prezentácie.
- Celkové správanie a pracovné návyky: Celkové hodnotenie žiakovej aktivity, spolupráce, prístupu k učeniu a plnenia domácich úloh. Slovné hodnotenie s dôrazom na pozitívne aspekty a odporúčania na zlepšenie.
Sumatívne hodnotenie
Sumatívne hodnotenie sa vykonáva na konci hodnotiaceho obdobia a sumarizuje celkové výsledky žiaka. Toto hodnotenie je formulované slovne a doplnené grafickým zobrazením úrovne zvládnutia požadovaných výstupov žiaka pomocou šípok (viď. Tabuľka 1: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia (1.cyklus))
Kritériá hodnotenia v 1. cykle základnej školy vo vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia sú formulované tak, aby zohľadňovali:
- Znalosť a pochopenie učiva: Schopnosť žiaka/žiačky rozumieť a aplikovať učivo v praxi.
- Úroveň čítania a písania: Schopnosť čítať s porozumením a písať gramaticky správne.
- Komunikačné schopnosti: Schopnosť efektívne komunikovať ústne aj písomne.
- Pracovné návyky a správanie: Prístup k učeniu, pravidelnosť v plnení povinností a spolupráca s ostatnými žiakmi a učiteľom.
- Kreativita a samostatnosť: Schopnosť žiaka/žiačky prejavovať vlastné nápady a pracovať samostatne.
Očakávané výstupy žiaka pre 1. cyklus vo vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia
Očakávané výstupy zo vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia sme rozdelili do základných celkov, ktoré je možné samostatne hodnotiť, pričom v nich hodnotíme dosiahnutú úroveň poznatkov a ich aplikovanie v praktických činnostiach. Ich všeobecné znenie je:
- Čítanie s porozumením: Krátke čítanie nahlas s následným rozprávaním o prečítanom texte, otázky k textu na overenie porozumenia a jednoduché prezentácie obľúbených kníh.
- Písanie: Správnosť a čitateľnosť písma, dodržiavanie gramatických pravidiel a kreativita v slohových cvičeniach.
- Slovná zásoba a gramatika: Ovládanie základných gramatických pravidiel a aktívne používanie naučenej slovnej zásoby , poprípade vhodnosť ich používania
- Vyjadrovacie schopnosti: Schopnosť jasne a správne vyjadrovať myšlienky používanie primeranej slovnej zásoby, prednes básne, textu.
- Komunikačné schopnosti : Interakcia s ostatnými, schopnosť počúvať a reagovať a používanie slovenského jazyka v každodenných situáciách.
Stupnica hodnotenia očakávaných výstupov
Vymedzili sme 4 úrovne hodnotenia pre každú s podoblastí:
Čítanie s porozumením
Úplné osvojené /Ú/
Číta plynulo bez chýb, zrozumiteľne a v primeranom tempe, plne rozumie textu, dokáže zodpovedať všetky otázky správne a podrobne, výslovnosť je čistá a správna, používa vhodnú intonáciu.
Takmer
osvojené /T/
Číta plynulo s občasnými malými chybami, rozumie textu s menšími nejasnosťami, väčšina odpovedí je správna, výslovnosť je dobrá s občasnými chybičkami, intonácia je primeraná.
Čiastočne osvojené /Č/
Číta s občasným zadrhávaním, občas potrebuje pomoc, má základné porozumenie textu, odpovedá na jednoduché otázky, má občasné problémy s výslovnosťou a intonáciou, ale celkovo zrozumiteľné.
Nedostatočne osvojené /N/
Má veľké problémy s plynulosťou, číta pomaly a nesúvisle, má problémy s porozumením textu, odpovede sú neúplné alebo nesprávne, časté problémy s výslovnosťou, intonácia je monotónna alebo nesprávna.
Písanie
Úplné osvojené /Ú/
Písmo je veľmi úhľadné a čitateľné, bez pravopisných a gramatických chýb. Text je logický, súvislý a dobre štruktúrovaný.
Takmer
osvojené /T/
Písmo je úhľadné a väčšinou čitateľné, má málo pravopisných a gramatických chýb, text je väčšinou logický a súvislý s menšími nedostatkami
Čiastočne osvojené /Č/
Písmo je čitateľné, ale menej úhľadné, má viacero pravopisných a gramatických chýb, ale celkový význam textu je zrozumiteľný, text je základne logický, ale s viacerými nedostatkami v štruktúre.
Nedostatočne osvojené /N/
Písmo je neúhľadné a často nečitateľné, časté pravopisné a gramatické chyby, text je ťažko zrozumiteľný, text je nesúvislý, málo logický a chaotický.
Slovná zásoba a gramatika
Úplné osvojené /Ú/
Správne používa všetky gramatické tvary, má bohatú slovnú zásobu a používa ju správne v rôznych kontextoch, vždy používa správne slová v správnom kontexte.
Takmer
osvojené /T/
Väčšinou správne používa gramatické tvary s občasnými chybami, má primeranú slovnú zásobu s občasnými obmedzeniami, väčšinou používa správne slová v správnom kontexte
Čiastočne osvojené /Č/
Má základnú znalosť gramatických tvarov, ale s častými chybami, má základnú slovnú zásobu, používa ju správne v jednoduchých kontextoch, často používa správne slová, ale nie vždy v správnom kontexte.
Nedostatočne osvojené /N/
Má veľké problémy s používaním správnych gramatických tvarov, má obmedzenú slovnú zásobu a často má problémy s používaním správnych slov, často používa nesprávne slová ,alebo v nesprávnom kontexte.
Vyjadrovacie schopnosti
Úplné osvojené /Ú/
Vždy jasne a logicky vyjadruje svoje myšlienky, vždy tvorí správne a zrozumiteľné vety, výborne prezentuje svoje myšlienky ústne aj písomne.
Takmer
osvojené /T/
Väčšinou jasne a logicky vyjadruje svoje myšlienky s občasnými nejasnosťami, väčšinou tvorí správne a zrozumiteľné vety s občasnými chybami, dobre prezentuje svoje myšlienky s občasnými nedostatkami.
Čiastočne osvojené /Č/
Základne dokáže vyjadriť svoje myšlienky, ale často nejasne alebo nelogicky. Tvorí jednoduché vety s častými chybami , prezentuje svoje myšlienky základne, ale s častými chybami.
Nedostatočne osvojené /N/
Má veľké problémy s jasným a logickým vyjadrovaním myšlienok, má veľké problémy s tvorbou správnych a zrozumiteľných viet, má veľké problémy s prezentovaním myšlienok ústne aj písomne.
Komunikačné schopnosti
Úplné osvojené /Ú/
Aktívne a pozitívne interaguje s rovesníkmi aj učiteľmi, vždy pozorne počúva a vhodne reaguje, sebavedome a správne používa slovenský jazyk v každodenných situáciách.
Takmer
osvojené /T/
Väčšinou dobre interaguje s občasnými problémami, väčšinou pozorne počúva a vhodne reaguje s občasnými nedostatkami, dobre používa jazyk s občasnými chybami.
Čiastočne osvojené /Č/
Základná interakcia s častými problémami, základne počúva a reaguje, ale často s chybami, používa jazyk základne, ale s častými chybami.
Nedostatočne osvojené /N/
Má veľké problémy s interakciou a komunikáciou, má veľké problémy s počúvaním a reagovaním, má veľké problémy s používaním jazyka v bežných situáciách.
Tabuľka 2: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia (1.
cyklus)
Vzdelávacia podoblasť Cudzí jazyk
Hodnotenie žiaka 1. cyklu základnej školy pri učení anglického jazyka by malo byť zamerané najmä na podporu motivácie, sledovanie pokroku a poskytovanie konštruktívnej spätnej väzby. Hodnotenie je realizované najmä slovným hodnotením. Slovné hodnotenie je forma hodnotenia, ktorého výsledky sú obsiahnuté v slovnom komentári, kde učiteľ ocení klady i nedostatky práce žiaka.
Hodnotenie by malo byť formatívne a sumatívne.
1. Formatívne hodnotenie
V tomto veku je dôležité klásť dôraz na formatívne hodnotenie, ktoré by malo byť hravé, interaktívne a povzbudzujúce. Spôsoby hodnotenia:
- Pozorovanie a spätná väzba:
- Pozorovanie v triede: Učiteľ sleduje žiakov počas hodiny, zaznamenáva ich pokrok a účasť na aktivitách. Učiteľ môže robiť poznámky o schopnosti žiakov rozumieť a používať jazyk v rôznych situáciách.
- Spätná väzba: Učiteľ poskytuje okamžitú a konštruktívnu spätnú väzbu počas a po aktivitách. Táto spätná väzba môže byť ústna (pochvala, odporúčania) alebo písomná (poznámky na pracovných listoch).
- Sebahodnotenie a rovesnícke hodnotenie:
- Sebahodnotenie: Žiaci hodnotia svoje vlastné výkony prostredníctvom jednoduchých hodnotiacich formulárov alebo reflexií. Môžu napríklad odpovedať na otázky ako "Čo som sa dnes naučil?" alebo "Čo mi ešte robí problém?"
- Rovesnícke hodnotenie: Žiaci sa navzájom hodnotia a poskytujú si spätnú väzbu. Táto metóda podporuje spoluprácu a vzájomné učenie.
- Portfóliá:
- Zbieranie prác: Žiaci zhromažďujú svoje práce (kresby, písomné úlohy, projekty) do portfólia, ktoré slúži ako dôkaz ich pokroku a úsilia.
- Reflexia: Žiaci pravidelne prezerajú svoje portfóliá a reflektujú na svoj pokrok. Učiteľ môže viesť diskusie s každým žiakom o jeho portfóliu.
Formatívne hodnotenie sa zameriava sa na preverovanie schopnosti žiakov uplatňovať získané vedomosti a zručnosti prostredníctvom rôznych aktivít a úloh napríklad: "English Skills Adventure"
Cieľom je preveriť schopnosť žiakov používať anglické slová a frázy v kontexte; posúdiť porozumenie jednoduchým inštrukciám a schopnosť reagovať na ne; povzbudiť spoluprácu a komunikáciu v anglickom jazyku.
Aktivity:
-
- Slovná hra "I Spy" (Špehujem):
- Učiteľ hodnotí správnosť odpovedí a používanie anglického jazyka. ✓ Spárovanie obrázkov a slov:
- Učiteľ sleduje, ako žiaci rozpoznávajú a spájajú slová a obrázky.
- Mini dialógy:
- Učiteľ hodnotí plynulosť, výslovnosť a správnosť použitia fráz.
- Kreatívne kreslenie a opisovanie:
- Učiteľ hodnotí schopnosť žiakov používať anglické slová a frázy pri opisovaní obrázkov.
- Zábavné diktáty:
- Učiteľ kontroluje správnosť písania a pochopenie diktovaných viet.
- Piesne a riekanky: • Učiteľ hodnotí výslovnosť a zapojenie žiakov.
- Hodnotenie hrou:
- Učiteľ používa hry a interaktívne aktivity na hodnotenie jazykových zručností žiakov. Tieto aktivity môžu byť zábavné a menej stresujúce než tradičné testy.
- Slovná hra "I Spy" (Špehujem):
2. Sumatívne hodnotenie
Sumatívne hodnotenie by malo poskytovať komplexný prehľad o pokroku žiaka na konci určitého obdobia (napr. na konci tematického celku, na konci školského roka alebo polroka). Toto hodnotenie by malo byť založené na viacerých aspektoch jazykového učenia, vrátane počúvania, hovorenia, čítania a písania
Metódy hodnotenia a) Testy a kvízy
- Počúvanie: Krátke testy na porozumenie, kde žiaci počúvajú nahrávky a odpovedajú na otázky alebo vykonávajú úlohy podľa pokynov.
- Čítanie: Testy na čítanie s porozumením, kde žiaci čítajú krátke texty a odpovedajú na jednoduché otázky.
- Gramatika a slovná zásoba: Kvízy na overenie znalosti základných gramatických štruktúr a slovnej zásoby.
Testy a kvízy sú hodnotené 1 bodom za každú správnu odpoveď a výsledná hodnota je v počte získaných bodov a počte možných bodov/ napr.25 z 30 bodov/, alebo v percentách.
b) Ústne skúšky
- Rozhovory: Krátke rozhovory medzi učiteľom a žiakom na známe témy (napr. rodina, školské aktivity).
- Popis obrázkov: Žiak opisuje obrázky pomocou základnej slovnej zásoby a viet. c) Projektové práce
- Prezentácie: Žiak pripraví a prezentuje krátku prezentáciu na vybranú tému (napr.
obľúbené zviera, rodina).
- Výtvarné projekty: Žiak vytvorí výtvarný projekt (napr. plagát) a napíše k nemu jednoduchý popis.
d) Portfóliá
- Zbierka prác: Portfólio žiaka obsahuje rôzne práce, ako sú písomné úlohy, kresby s popismi a projektové práce.
- Sebahodnotenie: Žiak pravidelne reflektuje na svoje pokroky a slabé stránky, čo je súčasťou portfólia.
Pri hodnotení anglického jazyka žiakov 1. cyklu so zameraním na uvedené ciele je dôležité stanoviť jasné a konkrétne kritériá. Tieto kritériá by mali byť zrozumiteľné pre žiakov aj učiteľov a mali by poskytovať jednoznačnú spätnú väzbu o tom, ako sa žiaci zlepšujú. Tu sú navrhované kritériá pre jednotlivé ciele:
- Rozoznať známe slová a jednoduché slovné spojenia, ktoré sa týkajú osoby žiaka a jeho bezprostredného okolia
- Žiak dokáže spoľahlivo rozoznať a správne pomenovať všetky známe slová a slovné spojenia týkajúce sa jeho osoby a bezprostredného okolia bez pomoci.
- Porozumieť krátkym, jednoduchým textom s vizuálnou oporou
- Žiak dokáže bez problémov porozumieť krátkym textom s vizuálnou oporou a správne odpovedať na otázky týkajúce sa textu.
- Porozumieť krátkym pokynom
- Žiak dokáže okamžite a správne reagovať na krátke pokyny bez potreby opakovania.
- Verbálne reagovať na základe príkladov a podnetov z okolia
- Žiak dokáže plynulo a správne reagovať na podnety a príklady z okolia, používa správnu slovnú zásobu a gramatiku.
- Na základe príkladu vedieť písomne reprodukovať jednoduché slovné spojenia a krátke vety
- Žiak dokáže písať jednoduché slovné spojenia a krátke vety, príbehy, listy alebo popisy s minimálnymi chybami. Používa správnu gramatiku a slovnú zásobu.
3. Sumatívne slovné hodnotenie na konci školského roka
Sumatívne slovné hodnotenie na konci školského roka zahŕňa rôzne aspekty učenia, vrátane porozumenia, ústnej a písomnej produkcie a aktívneho používania jazyka. Okrem toho hodnotenie sa zameriavame sa na celkovú úspešnosť a prístup k práci (sústredenie, samostatnosť, pracovné tempo), hodnotíme životných zručnosti, snahu, vytrvalosť, priateľstvo, starostlivosť a zodpovednosť. Slovné hodnotenie poskytuje rodičom a žiakom ucelený obraz o vývoji jazykových schopností a motivuje žiakov k ďalšiemu učeniu.
Vzdelávacia oblasť
Matematika a informatika
Vzdelávacia podoblasť Matematika
Priebežné hodnotenie
Podklady na hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiaka získava učiteľ priebežne počas polročného hodnotiaceho obdobia rôznymi metódami a formami, najmä:
- sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka počas procesu výučby, o sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie, o rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne), zo súboru žiackych prác (pracovné listy, práca na online platformách, sebahodnotiace listy, projekty, skupinová práca....)
Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:
- body alebo slovné hodnotenie za ústne odpovede, o body alebo slovné hodnotenie za písomné práce, didaktické testy, projekty atď. o bodové alebo slovné ohodnotenie prípravy žiaka na vyučovanie, aktivita žiaka na vyučovaní, samostatná práca, zapájanie sa do skupinovej práce.
Súhrnné hodnotenie:
Polročné a koncoročné slovné hodnotenie vychádza z priebežného hodnotenia za dané hodnotiace obdobie. Toto hodnotenie je formulované slovne a doplnené grafickým zobrazením úrovne zvládnutia požadovaných výstupov žiaka pomocou šípok (viď Tabuľka 3: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacieho predmetu MATEMATIKA ).
(Grafické znázornenie šípkou vizuálne zdôrazňuje procesnú stránku učenia a ďalší možný rozvoj žiaka) Očakávané výstupy žiaka pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Matematika
Všeobecná forma očakávaného výstupu za 1. cyklus pre vzdelávací predmet Matematika je zovšeobecnením očakávaných výstupov uvedených v Školskom vzdelávacom programe Základnej školy v Kalinkove.
Všeobecné znenie očakávaných výstupov pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Matematika (1.cyklus):
- Používanie prirodzených čísel a operácií
o Orientácia v tabuľkách a grafoch
o Objavovanie a aplikácia pravidiel a závislostí
- Geometrické útvary
- Orientácia v priestore a rovine
- Reprezentácia matematických pojmov a vzťahov
- Logické úsudky a riešenie problémov
Podrobné znenie výstupov z predmetu sú jasne špecifikované v ŠVP ako presne určené ciele, pojmy, vzťahy, postupy, ktoré žiaci majú ovládať po absolvovaní daného vyučovacieho obdobia.
Tabuľka 4: Stupnica hodnotenia požadovaných výstupov z vyučovacieho predmetu Matematika (1.cyklus)
U – úplne osvojené
Žiak/žiačka si úplne osvojil/a požadovaný matematický výstup. Uplatňuje ho samostatne v známych aj nových situáciách.
T – takmer osvojené
Žiak/žiačka si takmer osvojil/a požadovaný matematický výstup. V známych situáciách danú zručnosť uplatňuje samostatne alebo s miernou pomocou.
Č – čiastočne osvojené
Žiak/žiačka si čiastočne osvojil/a základný matematický výstup. Má problémy uplatňovať požadovaný matematické výstup aj v známych situáciách, často potrebuje pomoc a usmernenie.
N – nedostatočne osvojené
Žiak/žiačka si nedostatočne osvojil/a základný matematický výstup. Nedostatočne osvojenie základného matematického výstupu sa prejavuje nízkou úrovňou porozumenia a schopnosti aplikovať nadobudnuté spôsobilosti, čo bráni v tvorbe nových vedomostí.
Tabuľka 5: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacieho predmetu MATEMATIKA
*spôsob hodnotenia je inšpirovaný metodikou – Vysvědčení JINAK (Vysvědčení JINAK | MUNI PED)
Vzdelávacia podoblasť Informatika
Priebežné hodnotenie
Podklady na hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiaka získava učiteľ priebežne počas polročného hodnotiaceho obdobia rôznymi metódami a formami, najmä:
- Sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka počas procesu výučby.
- Sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie.
- Rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne), zo súboru žiackych prác (pracovné listy, práca na online platformách, sebahodnotiace listy, projekty, skupinová práca).
Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:
- Body alebo slovné hodnotenie za ústne odpovede.
- Body alebo slovné hodnotenie za písomné práce, didaktické testy, projekty atď.
- Bodové alebo slovné ohodnotenie prípravy žiaka na vyučovanie, aktivita žiaka na vyučovaní, samostatná práca, zapájanie sa do skupinovej práce.
Súhrnné hodnotenie:
Polročné a koncoročné slovné hodnotenie vychádza z priebežného hodnotenia za dané hodnotiace obdobie. Toto hodnotenie je formulované slovne a doplnené grafickým zobrazením úrovne zvládnutia požadovaných výstupov žiaka pomocou šípok (viď Tabuľka 2: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacieho predmetu INFORMATIKA).
Grafické znázornenie šípkou vizuálne zdôrazňuje procesnú stránku učenia a ďalší možný rozvoj žiaka.
Očakávané výstupy žiaka pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Informatika
Všeobecná forma očakávaného výstupu za 1. cyklus pre vzdelávací predmet Informatika je zovšeobecnením očakávaných výstupov uvedených v Školskom vzdelávacom programe
Základnej školy v Kalinkove.
Všeobecné znenie očakávaných výstupov pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Informatika
- Programovanie: riešenie algoritmických úloh, sekvencie príkazov, propedeutika jednoduchých cyklov, rozpoznanie správnosti riešenia.
- Digitálna gramotnosť: používanie nástrojov pre textovú a grafickú informáciu, tvorba veku a spôsobilostiam primeraných artefaktov, použitie vhodných webových stránok a multimediálnych súborov.
- Kreslenie základných útvarov: Vytváranie jednoduchých grafických prvkov, ako sú čiary, tvary a symboly.
- Nastavenia grafických parametrov: Úprava farieb, veľkostí a typov liniek grafických prvkov.
- Opravovanie textu: Úprava a korekcia textových údajov, vrátane gramatických a štylistických chýb.
- Použitie nástrojov editora na tvorbu a úpravu obrázkov a textov: Aktívne používanie softvéru na vytváranie a úpravu grafických a textových prvkov.
- Hľadanie, odhalenie a oprava chýb pri úprave obrázkov a textov: Identifikácia a korekcia chýb v grafických a textových údajoch pomocou dostupných nástrojov v editore.
- Údajové štruktúry: Riešenie problémov spojených s vyhľadávaním a získavaním informácií z jednoduchých štruktúr podľa stanovených kritérií. Vytváranie základných tabuliek alebo postupností údajov.
- Hardvér a softvér: Práca so základným hardvérom (klávesnica, myš, obrazovka). Spustenie a ukončenie aplikácií na pracovnej ploche. Prihlásenie a odhlásenie sa z programov/aplikácií.
- Počítačové siete: Orientácia na webových stránkach a vyhľadávanie informácií.
Používanie webového prehliadača na prezeranie a získavanie informácií zo stránok internetu.
Podrobné znenie výstupov z predmetu sú jasne špecifikované v ŠVP ako presne určené ciele, pojmy, vzťahy, postupy, ktoré žiaci majú ovládať po absolvovaní daného vyučovacieho obdobia.
Tabuľka 1: Stupnica hodnotenia požadovaných výstupov z vyučovacieho predmetu Informatika
(1. cyklus)
U – úplne osvojené
Žiak/žiačka si úplne osvojil/a požadovaný informatický výstup. Uplatňuje ho samostatne v známych aj nových situáciách.
T – takmer osvojené
Žiak/žiačka si takmer osvojil/a požadovaný informatický výstup. V známych situáciách danú zručnosť uplatňuje samostatne alebo s miernou pomocou.
Č – čiastočne osvojené
Žiak/žiačka si čiastočne osvojil/a základný informatický výstup. Má problémy uplatňovať požadovaný informatický výstup aj v známych situáciách, často potrebuje pomoc a usmernenie.
N – nedostatočne osvojené
Žiak/žiačka si nedostatočne osvojil/a základný informatický výstup. Nedostatočne osvojenie základného informatického výstupu sa prejavuje nízkou úrovňou porozumenia a schopnosti aplikovať nadobudnuté spôsobilosti, čo bráni v tvorbe nových vedomostí.
Tabuľka 2: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacieho predmetu INFORMATIKA
*spôsob hodnotenia je inšpirovaný metodikou – Vysvědčení JINAK (Vysvědčení JINAK | MUNI PED
Vzdelávacia oblasť
Človek a príroda
Priebežné hodnotenie:
Po ukončení tematického celku alebo jeho časti môže učiteľ vykonať priebežné hodnotenie, aby získal prehľad o vedomostiach, porozumení a praktických zručnostiach žiakov v danom predmete.
Učiteľ môže využiť nasledujúce metódy a prostriedky hodnotenia:
- skúšky (ústne, písomné, vo forme kvízov, na digitálnych platformách atď.) slúžiace k získaniu prehľadu o vedomostiach a porozumení tematického celku alebo jeho časti;
- sústavné diagnostické pozorovanie žiaka počas procesu výučby, sledovanie výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
- projekty (napr. lapbooky, prezentácie), žiacke portfólia, skupinové práce, experimenty a pokusy zamerané na posúdenie schopností aplikovať vedomosti v praxi, kreativity a spolupráce.
Priebežné hodnotenie môže byť žiakovi zdieľané vo forme:
- slovného komentára,
- bodov,
- označenia úrovne zvládnutia výstupu v tematických oblastiach alebo ich častiach.
Súhrnné hodnotenie:
Polročné a koncoročné slovné hodnotenie vychádza z priebežného hodnotenia za dané hodnotiace obdobie. Toto hodnotenie je formulované slovne a doplnené grafickým zobrazením úrovne zvládnutia požadovaných výstupov žiaka pomocou šípok (viď Tabuľka 6: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacej oblasti Človek a príroda )
(Grafické znázornenie šípkou vizuálne zdôrazňuje procesnú stránku učenia a ďalší možný rozvoj žiaka)
Očakávané výstupy žiaka pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Človek a príroda Všeobecná forma očakávaného výstupu za 1. cyklus pre vzdelávací predmet Človek a príroda je zovšeobecnením očakávaných výstupov uvedených v Školskom vzdelávacom programe Základnej školy v Kalinkove.
Znenie očakávaných výstupov pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Človek a príroda:
• Vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty, zákonitosti. • Získavať poznanie prostredníctvom realizácie jednoduchších foriem skúmania. • Komunikácia vlastných prírodovedných predstáv a interpretácia výsledkov skúmania.
Tabuľka 7: Stupnica hodnotenia požadovaných výstupov žiaka
U – úplne osvojené
Žiak si úplne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a príroda.
- Dokáže vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty a zákonitosti v danej tematickej oblasti s jasným porozumením.
- Demonštruje schopnosť získavať poznatky prostredníctvom realizácie jednoduchších foriem skúmania a aplikuje ich v rôznych situáciách.
- Komunikuje svoje prírodovedné predstavy a interpretuje výsledky skúmania s presnosťou a porozumením.
T – takmer osvojené
Žiak si takmer osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a príroda.
- Prejavuje schopnosť vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty a zákonitosti v oblasti Človek a príroda s miernymi nepresnosťami. • Potrebuje mierne usmernenie pri získavaní poznatkov a ich aplikácii v nových situáciách.
- Komunikuje svoje prírodovedné predstavy a interpretuje výsledky skúmania s niektorými nedostatkami v presnosti alebo porozumení.
Č – čiastočne osvojené
Žiak si čiastočne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a príroda.
- Žiak má ťažkosti pri vysvetľovaní pojmov, vzťahov, faktov a zákonitostí v oblasti Človek a príroda. Neprejavuje aktivitu pri domácej príprave na vyučovanie.
- Potrebuje podporu a usmernenie pri získavaní poznatkov a ich aplikácii v nových situáciách. Nie je aktívny pri realizácií praktických výstupov.
- Komunikuje svoje prírodovedné predstavy a interpretuje výsledky skúmania s výraznými obmedzeniami v presnosti alebo porozumení.
N – nedostatočne osvojené
Žiak si nedostatočne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a príroda.
- Nedostatok presnosti a úplnosti vo vysvetľovaní pojmov, vzťahov, faktov a zákonitostí sa prejavuje vo vysvetleniach, ktoré obsahujú chyby, nepresnosti alebo vynechané informácie.
- Žiak neprejavuje záujem skúmanie. Nezapája sa do tvorby a realizácie skúmania.
- Má obmedzené schopnosti v komunikácii vlastných prírodovedných predstáv a v interpretácii výsledkov skúmania, čo
sa prejavuje v nejasných výkladoch, neúplných výsledkoch alebo nesprávnych záveroch.
Tabuľka 8: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacej oblasti Človek a príroda (1. cyklus)
Človek a príroda
Úroveň zvládnutia požadovaného výstupu
N
Č
T
U
Vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty, zákonitosti.
Získavať poznanie
prostredníctvom realizácie jednoduchších
foriem skúmania.
Komunikovať vlastné prírodovedné predstavy a
interpretovať
výsledky skúmania.
Slovný komentár (zdôvodnenie)
*spôsob hodnotenia je inšpirovaný metodikou – Vysvědčení JINAK (Vysvědčení JINAK | MUNI PED)
Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť
Vzdelávacia podoblasť Človek a spoločnosť
KOMPONENTY: Geografický, dejepisný a občiansky komponent/ vlastiveda
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Veľký dôraz sa kladie na aj na SAMOHODNOTENIE žiakom. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov na predmete sa vychádza zo zásad formatívneho hodnotenia a z Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Žiaci sa nerozdeľujú na úspešných a neúspešných. Hodnotenie sa robí na základe kritérií, s ktorými sú podrobne oboznámení žiaci aj rodičia a prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami berieme do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon. Odlišujeme hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.
Snažíme sa, aby každý žiak mal možnosť zažiť úspech a v plnej miere využívať pozitívnu motiváciu. Dôležitý je pokrok žiaka voči sebe samému.
Zároveň hodnotenie zohľadňuje prvky zodpovednosti žiaka za svoje výkony, teda sebahodnotenie ako aj hodnotenie spolužiakmi.
V hodnotení je potrebné zachytiť najmä pokroky, ktoré dosiahli oproti východiskovému stavu. Deti sa od začiatku podieľajú na svojom hodnotení - zatiaľ len formou slovnej reflexie činnosti, ktorá prebehla s učiteľovou pomocou s vhodne zvolenými otázkami, aby si uvedomili, či a nakoľko boli vo svojej práci úspešné (napr. "Spolupracovali sme spoločne?" "Prispel niekto nápadom?" "Dokázali sme sa sústrediť po celú dobu?" atď.).
- Hodnotia sa ústne odpovede, krátke slovné výstupy žiaka v úvode hodín pri frontálnom opakovaní, projektové, ústne prezentácie;
- prezentačný a projektový prejav – kvalitu a obsah spracovania, aplikácia získaných poznatkov, získavanie nových informácií a ich spracovanie prostredníctvom čítania s porozumením, samostatnosť pri práci, práca v skupine, forma spracovania a jeho prezentácia pred triedou v závislosti od veku.
- Pri hodnotení a klasifikácii žiackych prezentačných výkonov /slovne/, sa hodnotí aj snaha, aktivita, nápaditosť.
Pri hodnotení žiaka využívame aj metódy systematického pozorovania – analýzu slovného prejavu, charakter sociálnych vzťahov v triede i analýzu výsledkov činnosti žiaka;
Hodnotenie žiaka: priebežné a záverečné hodnotenie
Pri hodnotení pristupujem ku každému žiakovi individuálne. Neporovnávame výsledky detí medzi sebou, ale hodnotíme každého podľa jeho možností a schopností, snaha je o pozitívne hodnotenie. Žiakov postupne vedieme k tomu, aby sa vedeli ohodnotiť sami, ale aj svojho spolužiaka. Na konci každého hodnotiaceho obdobia sú žiaci na vysvedčení hodnotení slovne.
Súčasťou práce na hodinách vlastivedy je projektové vyučovanie.
Kritéria hodnotenie na tejto práci:
Hodnotenie prvej etapy projektu – „Získavanie informácií “
Žiaci po odprezentovaní svojho projektu sú ohodnotení slovnou pochvalou, známkou , „pluskou“ a odmenou im je aj výber a postup do atraktívnej druhej časti projektu – výberu miesta, ktoré priamo navštívime.
Hodnotenie druhej etapy projektu – „Putovanie po historických a zaujímavých miestach“ kde žiaci získavajú informácie priamo v teréne.
Po každej návšteve daného miesta sú žiaci ohodnotení slovne, zbieraním „plusiek“, klasifikáciou podľa množstva zozbieraných materiálov a možnosťou priamo dotvárať scenár svojimi príspevkami a fotografiami. Najúspešnejší žiaci sa stávajú hercami, kameramanmi, režisérmi a priamymi tvorcami DVD filmu.
Hodnotenie tretej etapy projektu – slávnostné premietanie filmu a prezentovanie svojich dojmov je pre žiakov silným pocitom úspechu. Za svoju prácu sú ohodnotení známkou, diplomom, cenou „Plesnivec alpínsky“ ako symbol čistoty a jedinečnosti a všetci žiaci sú odmenení „svojim“ DVD filmom .
Počas celej doby deti zbierajú plusky, na základe ktorých v závere projektu zhodnotia svoju aktivitu.
Sumatívne hodnotenie žiaka je na konci šk. roka vo forme vysvedčenia. Pri sumatívnom hodnotení predmetu na vysvedčení sa hodnotí pri spĺňaní cieľov:
- Identifikovať sa so svojou vlasťou,
- Vedieť čítať mapu podľa značiek,
- Pracovať v tíme
- Pracovať vo výukových programoch a na internete
- Efektívne pracovať s informáciami,
- Čítať s porozumením
- Myslieť a konať ako jedinečná osobnosť
- Podporovať chuť učiť sa
- Zážitkovo spoznávať časti Slovenska
Očakávané výstupy žiaka pre 1. cyklus vo vzdelávacom predmete Človek a spoločnosť Všeobecná forma očakávaného výstupu za 1. cyklus pre vzdelávací predmet Človek a spoločnosť je zovšeobecnením očakávaných výstupov uvedených v Školskom vzdelávacom programe Základnej školy v Kalinkove.
Znenie očakávaných výstupov pre 1. cyklus:
- Vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty, zákonitosti.
- Získavať poznanie prostredníctvom realizácie jednoduchších foriem skúmania.
- Komunikácia vlastných predstáv a interpretácia výsledkov skúmania.
Tabuľka 9: Stupnica hodnotenia požadovaných výstupov žiaka
U – úplne osvojené
Žiak si úplne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť.
- Dokáže vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty a zákonitosti v danej tematickej oblasti s jasným porozumením.
- Demonštruje schopnosť získavať poznatky prostredníctvom realizácie jednoduchších foriem skúmania a aplikuje ich v rôznych situáciách.
- Komunikuje svoje predstavy a interpretuje výsledky skúmania s presnosťou a porozumením.
T – takmer osvojené
Žiak si takmer osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť.
- Prejavuje schopnosť vysvetľovať pojmy, vzťahy, fakty a zákonitosti s miernymi nepresnosťami.
- Potrebuje mierne usmernenie pri získavaní poznatkov a ich aplikácii v nových situáciách.
- Komunikuje svoje predstavy a interpretuje výsledky skúmania s niektorými nedostatkami v presnosti alebo porozumení.
Č – čiastočne osvojené
Žiak si čiastočne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť.
- Žiak má ťažkosti pri vysvetľovaní pojmov, vzťahov, faktov a zákonitostí; Neprejavuje aktivitu pri domácej príprave na vyučovanie.
- Potrebuje podporu a usmernenie pri získavaní poznatkov a ich aplikácii v nových situáciách. Nie je aktívny pri realizácií praktických výstupov.
- Komunikuje svoje predstavy a interpretuje výsledky skúmania s výraznými obmedzeniami v presnosti alebo porozumení.
N – nedostatočne osvojené
Žiak si nedostatočne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť.
• Nedostatok presnosti a úplnosti vo vysvetľovaní pojmov, vzťahov, faktov a zákonitostí sa prejavuje vo vysvetleniach, ktoré obsahujú chyby, nepresnosti alebo vynechané informácie.
•
Žiak neprejavuje záujem o skúmanie. Nezapája sa do tvorby a realizácie skúmania.
•
Má obmedzené schopnosti v komunikácii vlastných predstáv a v interpretácii výsledkov skúmania, čo sa prejavuje v nejasných výkladoch, neúplných výsledkoch alebo nesprávnych záveroch.
Vzdelávacia podoblasť Človek a spoločnosť
KOMPONENT: eticko-osobnostný komponent – rímskokatolícke náboženstvo
Hodnotenie zo strany učiteľa – poskytuje žiakovi spätnú väzbu v jeho práci a prístupu k vyučovaniu. Hodnotenie musí byť:
- zrozumiteľné a jednoznačné
- pedagogicky zdôvodniteľné
- odborne správne
- porovnateľné s danými kritériami hodnotenia žiaka
- vždy doložiteľné, učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka
Hodnotenie žiaka
Vo vyučovacom predmete náboženstvo pri priebežnej klasifikácii učiteľ hodnotí očakávané výstupy stanovené vo výkonovom štandarde v príslušnom ročníku, alebo v cieľoch učebných osnov, prípravu na vyučovanie (domáce úlohy) riešenie teoretických a praktických úloh.
Pri súhrnnej klasifikácii hodnotí:
a) učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s
požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách
b) osvojené kľúčové kompetencie
- stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu
- osvojenie potrebných vedomostí, skúseností, zručností a ich tvorivú aplikáciu
- usilovnosť a vzťah žiaka k činnostiam v edukačnom procese
- snahu o rozvoj svojich kompetencií
Žiaci sa hodnotia slovne Výstupy na hodnotenie:
1.ročník
Žiak ovláda katolícky pozdrav a iné pozdravy, vie sa prežehnať, ovláda naučené modlitby (Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu, anjel Boží. Pozná Ježišove zázraky, Cirkev, kostol, Svätí.
2.ročník
Žiak ovláda naučené modlitby a rozhovor s Bohom vlastnými slovami, vie čo je Sväté písmo, o svojom krste ako prebieha, ovláda podobenstvá a vie čo je Cirkev.
3. ročník
Ovládajú vyznanie Viery, 7 sviatostí, ťažký a ľahký hriech rozdiel, dôsledok hriechu, spytovanie svedomia, ľútosť, sviatosť zmierenia, sv. omšu jej časti, priebeh a význam. Eucharistia.
Nehodnotí sa účasť na liturgickom slávení v Cirkvi, nakoľko školské vyučovanie rímskokatolíckeho náboženstva je ponuka pre život s Cirkvou a nie kontrola života s Cirkvou.
Nehodnotí sa postoj k Bohu, ale k edukačnému procesu v predmete. Najväčšiu váhu pri klasifikácii má hodnotenie projektu a testu.
Vzdelávacia oblasť
Človek a svet práce
Vzdelávacia podoblasť Človek a svet práce
Vo vzdelávacej oblasti človek a svet práce sú tri komponenety: Technika, Podnikavosť a iniciatívnosť a Kariérová výchova.
Pri hodnotení vzdelávacej oblasti, ale aj predmetu Človek a svet práce sa zameriame nielen na konečný produkt, ale aj na proces učenia, spoluprácu, kreativitu a schopnosť aplikovať získané vedomosti v praxi. Formálne aj neformálne metódy hodnotenia nám pomôžu získať ucelený obraz o pokroku žiakov. Pri hodnotení budeme využívať:
PRIEBEŽNÉ HODNOTENIE
Tento predmet sa zameriava na pozitívny vzťah k práci, základné pracovné zručnosti, organizáciu práce a používanie nástrojov a pomôcok pri práci a v bežnom živote, tiež na základy finančnej gramotnosti, ekonomiky či plánovanie a výber budúceho povolania. Je to dôležité pre sebapoznanie, rešpektovanie názorov a práv ostatných a ochranu vlastného zdravia.
Pri priebežnom hodnotení berieme do úvahy:
Sledovanie pokroku: Pravidelne sledujeme, ako žiaci napredujú v troch komponentoch tohto predmetu. Pozorne sledujeme ich účasť, aktivity a výsledky.
Portfólio: Žiaci vytvárajú portfólio, kde zhromažďujú svoje práce, projekty a úlohy. Portfólio môže obsahovať fotografie, popisy a sebahodnotiace hárky, ...
Sebahodnotenie: Podporujeme žiakov, aby sa sami hodnotili. Môžu napríklad písať krátke reflexie o tom, čo sa naučili, aké zručnosti získali a čo by chceli ešte zlepšiť.
Diskusie: Organizujeme triedne diskusie o témach spojených s pracovným prostredím, povolaniami a zručnosťami. Žiaci môžu zdieľať svoje názory a skúsenosti.
Spätná väzba: Poskytneme žiakom konkrétnu spätnú väzbu na ich prácu. Uvedieme, čo robia dobre a na čom môžu pracovať.
Priebežné hodnotenie by malo byť podporné a motivujúce, aby žiaci mali priestor na rast a zlepšovanie sa.
SÚHRNNÉ HODNOTENIE
Súhrnné hodnotenie zahŕňa nasledujúce aspekty:
Pozitívny vzťah k práci: Žiaci sa učia pristupovať k výsledkom pracovnej činnosti s ohľadom na kvalitu, funkčnosť, hospodárnosť a spoločenský význam.
Základné pracovné zručnosti: Osvojujú si praktické zručnosti a návyky v rôznych pracovných oblastiach.
Organizácia a plánovanie práce: Učia sa organizovať a plánovať svoju prácu a používať vhodné nástroje a pomôcky.
Autentické poznávanie okolitého sveta: Rozvíjajú schopnosť objektívne vnímať svoje okolie.
Sebadôvera a hodnoty vo vzťahu k práci: Učia sa rešpektovať environmentálne hodnoty a chápať recykláciu materiálov a produktov.
Súhrnné hodnotenie: Polročné a koncoročné hodnotenie v 1. cykle je slovné, doplnené o grafické zobrazenie úrovne dosiahnutia požadovaných výstupov žiaka pomocou šípok – Tabuľka 2).
Hodnotenie výkonových štandardov a činností, ktoré sú definované pre vzdelávaciu oblasť a predmet Človek a svet práce. Tieto štandardy a činnosti popisujú očakávané vedomosti, zručnosti a kompetencie žiakov v 1. cykle v komponentoch Technika, Podnikavosť a iniciatívnosť a Kariérová výchova.
Hodnotenie formou portfólia, ktoré žiaci tvoria priebežne a kde budú zhromažďovať svoje práce, projekty a úlohy. Portfólio môže obsahovať fotografie, popisy a sebahodnotenie a iné.
Formatívne hodnotenie
budeme realizovať týmito metódami a spôsobmi:
Portfólio - žiaci vytvoria portfólio, kde budú zhromažďovať svoje práce, projekty a úlohy týkajúce sa predmetu.
Peer review: Spolužiaci môžu hodnotiť portfóliá navzájom a poskytovať si spätnú väzbu.
Workshop: Organizovanie workshopov, kde žiaci získavajú praktické skúsenosti s online nástrojmi.
Diskusie a skupinová práca - triedne diskusie o témach spojených s pracovným prostredím, povolaniami a zručnosťami. Žiaci môžu zdieľať svoje názory a skúsenosti. Skupinové projekty umožňujú spoluprácu a vzájomné hodnotenie medzi žiakmi.
Prezentácie - žiaci pripravia prezentácie na témy spojené s pracovným životom. Ich výstupy budeme hodnotiť na základe jasnosti, obsahu a schopnosti komunikácie.
Praktické úlohy - napríklad simulácie pracovných situácií, tvorbu životopisov alebo rozhovory o povolaniach, ale aj výroba rôznych výrobkov. Priradenie úloh, kde žiaci demonštrujú svoju schopnosť aplikovať pojmy v praxi.
Sebahodnotenie - písanie krátkych reflexií o tom, čo sa žiaci naučili, aké zručnosti získali a čo by chceli ešte zlepšiť.
Role-playing: Simulácie, kde žiaci hrajú rôzne pracovné situácie a diskutujú o hodnotách, ktoré v nich vystupujú. Simulácie, kde žiaci praktizujú zvládanie konfliktov a preberanie zodpovednosti.
Kreatívne riešenia: Hodnotenie schopnosti vytvoriť funkčný model pomocou dostupných materiálov.
Porovnanie s predlohou: Hodnotenie, ako sa výrobok podobá s predlohou.
Tvorivosť a inovácia: Hodnotenie originálnych nápadov a kreatívneho prístupu k úlohe. Simulácie: Simulácie, kde žiaci určujú mzdy pre rôzne pracovné pozície a diskutujú o svojich rozhodnutiach.
Reflektívne denníky: Žiaci píšu o svojich skúsenostiach s riešením konfliktov a neúspechov.
Očakávané výstupy v 1. cykle zamerané na rozvoj rôznych kompetencií a zručností u žiakov sú:
Činnosti v komponente Technika
Práca s technickým, prírodným a drobným materiálom.
Zhotovenie jednoduchých výrobkov z technických, drobných a prírodných materiálov. Zhotovenie darčekových predmetov, jednoduchej hračky, alebo výrobku z modelovacích materiálov podľa ľudovej predlohy tradičnou ľudovou technikou.
Opísanie významu technických objektov okolo nás.
Konštruovanie jednoduchých modelov technických objektov, dopravných prostriedkov a zdvižných zariadení.
Posúdenie rozdielov medzi modelovacími materiálmi.
Porovnanie plastov v domácnosti a predmetov z plastov.
Porovnanie techniky – dnes a v minulosti.
Návšteva dielne remeselníka, technickej pamiatky, technického diela v obci alebo v regióne.
Činnosti v komponente Podnikavosť a iniciatívnosť
Orientácia v pojmoch a procesoch sveta práce (pracovná činnosť, pracovné prostredie, a pod.)
Oboznamovanie sa s hodnotami vzťahujúcimi sa k práci.
Prezentácia záľub a úspechov v prepojení na konkrétny druh povolania/ remesla.
Činnosti v komponente Kariérová výchova
Práca a spolupráca pri tvorbe nápadu.
Reflexia, hodnotenie tímovej práce a vlastnej práce na výsledku.
Prezentácia cieľov a činností potrebných k ich dosiahnutiu.
Recyklácia, upcyklácia a šetrenie.
Tabuľka 10: Stupnica hodnotenia požadovaných výstupov žiaka
U – úplne osvojené
Žiak si úplne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a svet práce.
T – takmer osvojené
Žiak si takmer osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a svet práce.
Č – čiastočne osvojené
Žiak si čiastočne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a svet práce.
N – nedostatočne osvojené
Žiak si nedostatočne osvojil požadovaný výstup zo vzdelávacej oblasti Človek a svet práce.
Tabuľka 11: Ukážka súhrnného hodnotenia vzdelávacej oblasti Človek a svet práce (1., 2., 3.
cyklus)
*spôsob hodnotenia je inšpirovaný metodikou – Vysvědčení JINAK (Vysvědčení JINAK | MUNI PED)
Vzdelávacia oblasť
Umenie a kultúra
Vzdelávacia podoblasť Výtvarná výchova
Systém priebežného a súhrnného hodnotenia
Priebežné hodnotenie a) Portfólio prác:
- Zbierka prác: Každý žiak bude mať portfólio, do ktorého bude zhromažďovať všetky svoje výtvarné práce počas školského roka.
- Reflexívne zápisky: Žiaci budú k svojim prácam priraďovať reflexívne zápisky, kde budú hodnotiť svoj proces, úspechy a oblasti na zlepšenie.
- Priebežné projekty:
- Krátkodobé projekty: Každý mesiac budú žiaci pracovať na kratšom projekte, ktorý bude hodnotený podľa vopred stanovených kritérií.
- Spätná väzba: Po dokončení každého projektu dostanú žiaci individuálnu spätnú väzbu od učiteľa, ktorá bude zameraná na ich pokrok a možnosti zlepšenia.
- Samohodnotenie a rovesnícke hodnotenie:
- Samohodnotiace dotazníky: Po každej hodine budú žiaci vyplňovať krátke dotazníky, kde budú hodnotiť svoju prácu a pokrok.
- Rovesnícke hodnotenie: Žiaci budú mať možnosť hodnotiť práce svojich spolužiakov a poskytovať im konštruktívnu spätnú väzbu.
Súhrnné hodnotenie
- Záverečný projekt:
- Rozsiahlejší projekt: Na konci školského roka budú žiaci pracovať na rozsiahlejšom projekte, ktorý bude obsahovať viacero techník a konceptov naučených počas roka.
- Prezentácia: Žiaci budú svoj projekt prezentovať pred triedou, pričom budú vysvetľovať svoj tvorivý proces a inšpiráciu.
- Portfólio hodnotenie:
- Komplexná revízia: Na konci školského roka bude portfólio každého žiaka hodnotené komplexne, zohľadňujúc celý rok práce.
- Sebahodnotenie a učiteľské hodnotenie: Každý žiak napíše sebareflexiu o svojom portfóliu a učiteľ poskytne záverečné hodnotenie.
Metódy formatívneho hodnotenia
- Pozorovanie a rozhovory:
- Priame pozorovanie: Učiteľ bude počas hodín pozorovať prácu žiakov a poskytovať im okamžitú spätnú väzbu.
- Rozhovory: Učiteľ bude viesť pravidelné individuálne rozhovory so žiakmi o ich pokroku a výzvach.
- Formatívne zadania a cvičenia:
- Kreatívne cvičenia: Krátke, kreatívne úlohy zamerané na konkrétne zručnosti alebo techniky, ktoré budú žiaci okamžite hodnotiť sami alebo v skupinách.
- Skúšky techník: Cvičenia zamerané na osvojenie si nových techník, s okamžitou spätnou väzbou od učiteľa.
- Formatívne hodnotiace nástroje:
- Rubriky: Používanie detailných rubrík pre každú úlohu, ktoré jasne definujú očakávané výkony a kritériá hodnotenia.
- Check-listy: Jednoduché zoznamy úloh a kritérií, ktoré si žiaci sami alebo s pomocou učiteľa odškrtávajú.
Očakávané výstupy/ spôsobilosti a spôsoby overenia
Očakávané výstupy:
- Technické zručnosti:
- Kresba a maľba: Schopnosť využívať rôzne techniky kreslenia a maľby, ako napríklad tieňovanie, perspektíva, práca s farbami.
- Sochárstvo a 3D tvorba: Schopnosť pracovať s rôznymi materiálmi a technikami na vytváranie trojrozmerných diel.
- Kreativita a inovácia:
- Tvorivé riešenia: Schopnosť experimentovať s rôznymi materiálmi a technikami a hľadať nové a inovatívne spôsoby výtvarného vyjadrenia.
- Vlastný štýl: Schopnosť rozvíjať a prezentovať vlastný výtvarný štýl.
- Kritické myslenie a reflektovanie:
- Analýza umenia: Schopnosť analyzovať a interpretovať výtvarné diela, vlastné aj cudzie, s ohľadom na techniku, kontext a význam.
- Reflexia procesu: Schopnosť reflektovať svoj tvorivý proces a identifikovať oblasti na zlepšenie.
- Vizuálna gramotnosť:
- Čítanie a interpretácia vizuálnych informácií: Schopnosť čítať a interpretovať vizuálne informácie v rôznych kontextoch (umenie, reklama, médiá).
- Vizuálna komunikácia: Schopnosť efektívne komunikovať myšlienky a emócie prostredníctvom vizuálnych prostriedkov.
Spôsoby overenia výstupov: a) Technické zručnosti:
-
- Praktické úlohy: Konkrétne zadania a cvičenia zamerané na osvojenie si techník kresby, maľby, sochárstva atď.
- Hodnotenie portfólia: Pravidelné hodnotenie portfólia prác, ktoré obsahuje rôzne technické úlohy.
- Kreativita a inovácia:
- Projektové úlohy: Zadania, ktoré podporujú experimentovanie a inovatívne riešenia, s dôrazom na proces a výsledok.
- Prezentácie: Možnosť prezentovať svoje diela a vysvetliť tvorivý proces a inšpiráciu.
- Kritické myslenie a reflektovanie: • Eseje a reflexie: Písomné práce, kde žiaci analyzujú a reflektujú svoje diela a tvorivý proces.
- Diskusie a rozhovory: Triedne diskusie a individuálne rozhovory s učiteľom o výtvarných dielach a tvorivom procese.
- Vizuálna gramotnosť:
- Analýza vizuálnych materiálov: Úlohy zamerané na analýzu a interpretáciu vizuálnych informácií z rôznych zdrojov.
- Tvorivé projekty: Úlohy, ktoré vyžadujú efektívnu vizuálnu komunikáciu myšlienok a emócií.
Priebežné a súhrnné hodnotenia
Priebežné hodnotenie a) Portfólio prác:
-
- Zbierka prác: Deti budú zhromažďovať svoje výtvarné práce v jednoduchom portfóliu. • Reflexívne zápisky: Učiteľ pomôže žiakom s jednoduchými reflexiami, kde budú vyjadrovať svoje pocity a skúsenosti z tvorby.
- Priebežné projekty:
- Krátkodobé projekty: Každé dva týždne budú žiaci pracovať na kratšom projekte, napríklad kresbe alebo maľbe, s konkrétnym cieľom.
- Spätná väzba: Učiteľ poskytne slovnú spätnú väzbu a povzbudenie, zameranú na pozitívne aspekty práce dieťaťa.
- Samohodnotenie a rovesnícke hodnotenie:
- Samohodnotenie: Deti budú mať jednoduché, vizuálne prístupné dotazníky (napr.
smajlíky) na hodnotenie svojich prác.
-
- Rovesnícke hodnotenie: Žiaci budú povzbudzovaní k tomu, aby poskytovali jednoduchú spätnú väzbu svojim spolužiakom, zameranú na povzbudenie.
Súhrnné hodnotenie
- Záverečný projekt:
- Jednoduchý projekt: Na konci školského roka budú deti pracovať na jednoduchšom projekte, ktorý môže byť kolektívny.
- Prezentácia: Deti budú mať možnosť ukázať svoje práce v triede alebo na školnej výstave.
- Portfólio hodnotenie:
- Komplexná revízia: Učiteľ prejde portfólio každého dieťaťa a poskytne slovnú spätnú väzbu.
- Sebahodnotenie a učiteľské hodnotenie: Deti s pomocou učiteľa napíšu jednoduchú sebareflexiu o svojom portfóliu.
Absolvoval:
-
- Žiak preukázal dostatočný stupeň zvládnutia výtvarných zručností a prejavil snahu a záujem o kreatívny prejav.
Neabsolvoval:
-
- Žiak nedosiahol dostatočný stupeň zvládnutia výtvarných zručností alebo prejavil nedostatok záujmu o kreatívny prejav.
- Technické zručnosti:
o Absolvoval: Žiak zvláda základné výtvarné techniky (kresba, maľba) primerane jeho veku.
- Neabsolvoval: Žiak má problémy s aplikáciou základných výtvarných techník a ich kontrolou.
- Kreativita:
- Absolvoval: Žiak prejavuje iniciatívu pri vlastných nápadoch a snaží sa ich realizovať.
- Neabsolvoval: Žiak prejavuje obmedzený záujem o kreatívne prejavy a často sa drží inštrukcií bez vlastnej iniciatívy.
Vzdelávacia podoblasť Hudobná výchova
Systém priebežného a súhrnného hodnotenia
Priebežné hodnotenie
- Teoretické znalosti
Pochopenie a znalostí o hudobnej teórii, histórii hudby, hudobných skladateľoch a nástrojoch.
Každý žiak bude mať svoje portfólio, kde bude ukladať svoje pracovné listy (čiastkové úlohy), testy a kvízy (overenie teoretických znalostí).
- Praktické zručnosti
Zvládnutie jednotlivých komponentov: spev, hra na hudobnom nástroji, počúvanie hudby, hudobno-pohybové vyjadrenie, hudobno-dramatické vyjadrenie. Žiaci sa budú počas školského roka zdokonaľovať v jednotlivých oblastiach (komponentoch). Na záver školské roka pripravia spoločný hudobno-dramatický projekt.
- Hudobný záujem a angažovanosť
Aktívne zapájanie sa do aktivít a diskusií, záujem o hudbu a hudobnú kultúru, spolupráca, rešpektovanie pravidiel, pozitívny prístup.
Súhrnné hodnotenie
Učiteľ počas roka sleduje a zapisuje priebežné výkony a snahu žiakov. Na konci školského roka komplexne vyhodnotí portfólio každého žiaka, zohľadňujúc celý rok práce:
- Komplexné teoretické znalosti: pracovné listy, testy, kvízy, aktívne zapájanie sa na hodine.
- Komplexné praktické zručnosti: pracovné listy, výstupné audio, resp.
audiovizuálne projekty,
Predvedenie vlastného triedneho projektu (prezentácia v triede, pred rodičmi, v škole alebo na verejnosti).
- Hudobný záujem a angažovanosť: zhodnotenie celkovej angažovanosti, prístupu a snahy počas celého cyklu: každý žiak napíše sebareflexiu o svojom prístupe, popíšu svoj pokrok, silné a slabé stránky. Učiteľ poskytne záverečné hodnotenie.
Spôsoby a metódy formatívneho hodnotenia
- Priebežné hodnotenie: pozorovanie žiakov na vyučovaní, ústne odpovede na otázky, krátke testy a kvízy, domáce úlohy, účasť na aktivitách triedy (školy), pomoc pri hudobnom sprevádzaní školských sv. omší.
- Sumatívne hodnotenie: portfólio, testy, prezentácie, hudobné vystúpenia, resp. projekty žiakov.
- Spätná väzba: Po dokončení úlohy alebo aktivity učiteľ poskytne žiakom okamžitú spätnú väzbu zameranú sa na to, čo urobili dobre a kde sa môžu zlepšiť. Individuálna spätná väzba počas hodín alebo po nich. Využitie aplikácií na poskytnutie okamžitej spätnej väzby (dotazníky, plickers a pod.)
- Vzájomné sebahodnotenie a reflexia žiakov počas aktivít, práce na projektových prácach a prezentáciách.
Očakávané výstupy/ spôsobilosti a spôsoby overenia
Očakávané výstupy:
Východiskom hudobného vzdelávania je aktívny a tvorivý kontakt s hudbou v jej troch základných podobách, ktoré sú obsiahnuté v 5 komponentoch. S tým súvisia aj očakávané výstupy:
-
- Spev: Zvládnutie elementárnej hlasovej techniky a dodržiavanie zásad hlasovej hygieny pri speve a reči. Ovládať svoj hlas rytmicky a intonačne presne, udržať melodickú líniu, orientovať sa v jednoduchom grafickom zápise, reagovať na gestá fonogestiky.
-
- Hra na hudobnom nástroji: Spoznávanie a produkcia hudby na jednoduchých hudobných nástrojoch. Orientácia v notovom zápise. Experimentovanie so zvukovou farbou, interpretácia inštrumentálnych miniatúr.
-
- Počúvanie hudby: Identifikovať tón, zvuk a jeho vlastnosti. Aktívne počúvanie hudby rôzneho charakteru, druhov a žánrov. Identifikácia vyjadrovacích prostriedkov hudby.
-
- Hudobno-pohybové vyjadrenie hudby: Kultivované pohybové vyjadrenie hudby, tvorivé pohybové sebavyjadrenie a tanec.
-
- Hudobno-dramatické vyjadrenie hudby: Integrovať hudbu so slovným, pohybovým a výtvarným prejavom. Hodnotiť hudobno-dramatické predstavenie primeranou argumentáciou.
Spôsoby overenia výstupov:
-
- Spev: pravidelné pozorovanie žiakov počas spevu, poskytnutie spätnej väzby, sebahodnotenie žiakov.
-
- Hra na hudobnom nástroji: portfólio vlastných jednoduchých skladieb, praktické úlohy na rozpoznanie jednoduchého notového zápisu a hudobnej terminológie.
Individuálna i skupinová hra – učiteľ hodnotí presnosť, techniku hry, schopnosť kooperácie a tímovú prácu. Notový diktát, úlohy z kvízy na overenie znalosti jednoduchého notového zápisu.
-
- Počúvanie hudby: zvukové hádanky, posluchové testy, kvízy zamerané na dejiny hudby, umelecké obdobia, významných skladateľov a ich diela. Portfólio – pracovné listy s možnosťou sebavyjadrenia, reflexia na počúvanú hudbu.
-
- Hudobno-pohybové vyjadrenie hudby: pozorovanie, nahrávanie, analýza jednoduchých choreografických úloh, improvizácie, tanca, tvorivých projektov. Diskusia, sebareflexia, vzájomné hodnotenie.
-
- Hudobno-dramatické vyjadrenie hudby: učiteľ poskytuje žiakom konštruktívnu spätnú väzbu. Sebahodnotenie a vzájomné hodnotenie. Rozbor audio, resp.
videonahrávky hudobno-dramatického predstavenia.
4. Priebežné a súhrnné hodnotenia Priebežné hodnotenie
- Spev: Spievanie hlasových modelov a piesní, rozvíjanie speváckych návykov, správna reakcia na základné dirigentské gestá (fonogestika, dynamika, tempo). Spolupráca v kolektíve i menšej skupine.
- Hra na hudobnom nástroji: Hrať na jednoduchom hudobnom nástroji v primeranom tempe, podľa gesta učiteľa alebo jednoduchého notového zápisu. Spolupracovať pri hre, byť súčasťou spoločnej hry.
- Počúvanie hudby: Identifikovať zvuk a tón, porovnávať ich vlastnosti. Charakterizovať základné výrazové prostriedky (rytmus, tempo, melódia, farba, dynamika, harmónia).
- Hudobno-pohybové vyjadrenie hudby: Pohybom vyjadriť charakter počúvanej alebo produkovanej hudby. Uplatniť základné tanečné prvky v jednoduchej choreografii.
- Hudobno-dramatické vyjadrenie hudby: Stvárniť obsah, charakter a formu piesne či riekanky prostriedkami hudobnej dramatiky.
Súhrnné hodnotenie
Učiteľ počas roka sleduje a zapisuje priebežné výkony a snahu žiakov. Na konci školského roka komplexne vyhodnotí portfólio každého žiaka, zohľadňujúc celý rok práce:
- Komplexné teoretické znalosti: pracovné listy, kvízy, aktívne zapájanie sa na hodine.
- Komplexné praktické zručnosti: pracovné listy, predvedenie vlastného triedneho projektu (prezentácia v triede, pred rodičmi, v škole alebo na verejnosti).
- Hudobný záujem a angažovanosť
Slovné zhodnotenie celkovej angažovanosti, prístupu a snahy počas celého cyklu:
Učiteľ poskytne záverečné hodnotenie o celkovom prístupe, popíšu svoj pokrok, silné a slabé stránky.
Slovné hodnotenie:
Učiteľ individuálne zhodnotí záujem žiaka o hudobné činnosti a hudobné umenie v rámci edukačných úloh, schopnosť a ochotu spolupracovať pri kolektívnych hudobných prejavoch. V záverečnom hodnotení konkretizuje aktivitu a prístup žiaka k hudobným činnostiam a nadobudnuté vedomosti a zručnosti z oblasti hudobnej kultúry a náuky.
Vzdelávacia oblasť
Zdravie a pohyb
Vzdelávacia podoblasť Telesná a športová výchova
V prvom cykle je dôležité dávať žiakom spätnú väzbu po každej hodine, aby vedeli ako ďalej napredovať a ako je učiteľ s ich výkonmi spokojný. Na formatívne hodnotenie a aj na sebahodnotenie po každej hodine telesnej a športovej výchovy využívame umelé farebné guľôčky v troch farbách (ako na semafore). Podľa získanej farby si môže vymaľovať určený počet políčok, ktoré sa mu bude premietať do sumatívneho (polročného, koncoročného) hodnotenia, ktoré si značia samotní žiaci do motivačného nákresu. Takýmto spôsobom majú v priebehu celého školského roka prehľad o tom, ako na tom sú a vedia či majú na sebe zapracovať.
Červená farba 0 bodov:
Neuspokojivé výkony, žiak nerobí čo treba, nesnaží sa a svojím správaním narúša vyučovaciu hodinu. Pri vysvetľovaní je nepozorný a potom nedokáže vhodne reagovať na pravidlá pri cvičení a športovo pohybových hrách. Zabudol si predpísaný úbor na cvičenie.
Žltá farba 2 body:
Žiak sa snaží robiť veci, podľa pokynov učiteľa, no nie je to ideálne. Pohyby pri cvičení treba pravidelne precvičovať a zlepšovať. Pravidlá hier si žiak uvedomuje, no nie vždy ich pri hre rešpektuje. Svojím správaním občas narúša priebeh vyučovacej jednotky.
Zelená farba 3 body:
Žiak pracuje podľa pokynov vyučujúceho a všetko vykonáva tak ako treba. Pri vysvetľovaní je pozorný, rešpektuje dohodnuté pravidlá a správaním nenarúša priebeh vyučovania. Dokáže spolupracovať v skupine a je nápomocný svojím spolužiakom.
Obrázok sumatívneho hodnotenia:
V obrázku si žiaci vypĺňajú najskôr políčka s číslom 5, potom postupne číslo 4 až po jednotku na medaile. Pred polročným a záverečným hodnotením prídu za učiteľom, ktorý si počas celého roka musí značiť počet vyfarbených políčok a vzájomne si porovnajú hodnotiaci papier a rozprávajú o tom čo žiak splnil, čo nesplnil, ako sa má zlepšiť a ako ďalej pracovať.
Forma klasifikácie
Vzdelávacia oblasť
Cyklus
- cyklus
- cyklus
- cyklus
Predmet/ročník
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk
a literatúra
KS
cudzí jazyk
KS
druhý cudzí jazyk
Matematika a práca s informáciami
matematika
KS
informatika
Človek
a príroda
človek a príroda
KS
fyzika
chémia
biológia
Človek a spoločnosť
človek a spoločnosť
komunitný kruh
Abs.
dejepis
geografia
občianska náuka
etická výchova/
náboženská výchova
Abs.
Človek a svet práce
človek a svet práce
Umenie a
kultúra
hudobná výchova
KS
výtvarná výchova
KS
Zdravie a pohyb
telesná a športová
výchova
KS
Spolu
KK- klasifikácia kombinovaná (známka aj opis)
KS – klasifikácia slovná
ETV, NAV - Absolvoval, aktívne absolvoval, neabsolvoval