Hodnotenie a klasifikácia žiakov
Základná škola Kalinkovo, Školská 194, Kalinkovo 900 43
Základná škola, Školská 196, 900 43 Kalinkovo
Smernica na hodnotenie a klasifikáciu žiakov 1. a 2. stupňa
ZŠ Kalinkovo
AC 6/2024/7
Organizácia
Základná škola
Identifikačné číslo organizácie (IČO)
55796931
Obec a PSČ
Kalinkovo 900 43
Ulica a číslo
Školská 194
Štát
Slovensko
Právna forma
Škola s právnou subjektivitou
Štatutárny orgán
PaedDr. Slavka Turková
Zriaďovateľ
Obec Kalinkovo
Prerokované v pedagogickej rade
dňa
funkcia
meno
podpis
Vypracoval
23.8.2024
riaditeľka
PaedDr. Slavka Turková
Schválil
27.8.2024
starosta obce
Jozef Konrád
Na vedomie
27.8.2024
Rada školy
Ing. Stanislava Kónyová
Cieľová skupina
zamestnanci školy
Účinnosť od
1.9.2024
Za dodržiavanie zodpovedá
Pedagogickí zamestnanci, riaditeľka školy
V Kalinkove, 23.8.2024
.......................................................... riaditeľ školy
Úvod
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Hodnotenie je pre žiaka mimoriadne významné a rovnako žiaci aj rodičia mu pripisujú dôležitosť, nakoľko klasifikácia je rozhodujúca pri ďalšom smerovaní odborného rastu každého žiaka. Pre učiteľa je to jedna z najnáročnejších činností v pedagogickom procese. Preto pri hodnotení budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka, jeho pokrok vo vzdelávaní a zároveň využijeme hodnotenie na motiváciu žiakov k aktívnemu učeniu. Uvedomujeme si, že maximálna objektivita v procese hodnotenia prispieva k utváraniu pozitívnej učebnej klímy, vytvára dobré vzťahy medzi žiakmi ale aj medzi žiakom a učiteľom.
Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami budeme brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
Systém hodnotenia žiakov je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje a zjednocuje všetky údaje o hodnotení a klasifikovaní žiakov na Základnej škole v Kalinkove.
Systém hodnotenia je rozdelený na tri časti:
- Systém hodnotenie prospechu pre I. stupeň - (ISCED 1)
- Systém hodnotenia prospechu pre II. stupeň - (ISCED 2)
- Systém hodnotenia a klasifikácie začlenených žiakov
D. Systém hodnotenia správania
A Všeobecné pravidlá hodnotenia a klasifikácie
-
- Systém hodnotenia žiakov je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje všetky údaje o hodnotení a klasifikovaní žiakov na Základnej škole v Kalinkove.
-
- Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktorá má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu.
- Žiak sa v procese výchovy a vzdelávania hodnotí priebežne a celkovo a má právo dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia.
- Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, slovným hodnotením alebo kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia.
- Hodnotenie žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorí sú integrovaní v bežnej triede, podrobnejšie popisuje časť D.
- O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetov rozhodne riaditeľ školy (ďalej len „riaditeľ“) po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:
- priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter; učiteľ zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť,
- celkové hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete.
- Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období.
- Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní.
- Písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka.
- Termín na vykonanie písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 35 minút, prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania. V jednom dni môže žiak robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.
- Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka.
Vnútorná smernica školy na klasifikáciu a hodnotenie žiakov vychádza z METODICKÉHO POKYNU č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
Systém hodnotenia je rozdelený na tri časti:
- Systém hodnotenia žiakov pre I. stupeň
- Systém hodnotenia žiakov pre II. stupeň
- Systém hodnotenie pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
Systémom hodnotenia sa riadia všetci pedagogickí zamestnanci. So systémom hodnotenia sú oboznámení všetci žiaci školy, rodičia.
K systému hodnotenia sa môžu vyjadriť rodičia na zasadnutí rady školy alebo prostredníctvom triednych dôverníkov. Opodstatnené návrhy sú každoročne prerokované na pedagogickej rade. Systém hodnotenia je každoročne prerokovaný a schválený na PR a aktualizovaný každoročne a podľa potreby.
Systém hodnotenia nadobúda účinnosť 2. septembra 2024. Jeho platnosť je do 30. 06. každého školského roka.
Systém hodnotenia žiakov na I. stupni
Klasifikované predmety
Klasifikované sú všetky predmety v 2. až 4. ročníku s výnimkou predmetu náboženská/etická výchova a hravá angličtina, tieto predmety nie sú hodnotené klasifikačným stupňom.
Žiaci 3. – 4. ročníka píšu 3x ročne písomné práce zo SJL , MAT a 2x ročne písomné práce z PRI, VLA , ktorých časová náročnosť nepresiahne 45 minút, teda 1 vyučovaciu hodinu. Zostavujú si ich učitelia príslušných predmetov a sú zosúladené s prebraným učivom. Hodnotené sú bodovou stupnicou (pozri dole).
Výsledky vstupných, polročných a výstupných previerok sú porovnávané so vzdelávacími štandardami a ich úspešnosť prípadne nedostatky sú rozoberané na pedagogickej rade.
Hodnotíme vzťah a prístup k predmetu, schopnosť samostatne riešiť daný problém, úpravu a vedenie zošita, aktivitu na vyučovaní, písomné práce na záver prebratého tematického celku, rozcvičky a bleskovky, tvorivé cvičenia, doplňovacie cvičenia, odpisy, prepisy textov, prednes, techniku čítania, čítanie s porozumením a výrazné čítanie, reprodukcie textov, orientáciu v texte, krátke slohové práce, čitateľskú gramotnosť – čítanie s porozumením.
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Hodnotenie realizujeme na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka, jeho pokrok vo vzdelávaní a zároveň využijeme hodnotenie na motiváciu žiakov k aktívnemu učeniu. Uvedomujeme si, že maximálna objektivita v procese hodnotenia prispieva k utváraniu pozitívnej učebnej klímy, vytvára dobré vzťahy medzi žiakmi ale aj medzi žiakom a učiteľom.
Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zohľadňujeme usmernenia a pokyny zo záverečných správ pedagogicko-psychologickej poradne ako aj odporúčania špeciálneho pedagóga a berieme do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
- Všeobecné kritériá hodnotenia žiakov primárneho vzdelávania
Pri hodnotení výsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s platným metodickým pokynom na hodnotenie žiakov základnej školy, s výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov, požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií, učebnými plánmi, učebnými osnovami a výkonovými štandardami. Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a súhrnné hodnotenie
- priebežné hodnotenie – hodnotenie čiastkových výsledkov a prejavov žiaka
- súhrnné hodnotenie – uskutočňuje sa na konci 1. a 2. polroka v šk. roku formou vysvedčenia. Má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň vedomostí v danom predmete, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia.
Metódy, formy a prostriedky získavania podkladov na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov:
- sústavné sledovanie výkonu a pripravenosti žiaka na vyučovanie,
- priebežné hodnotenie známkou alebo pochvalou vzdelávacej aktivity žiakov na vyučovacích hodinách,
- práca na dobrovoľných úlohách, tvorivosť a vlastné námety žiakov na spestrenie vyučovacích hodín.
Žiaci píšu písomné práce, ktoré zostavujú učitelia príslušných predmetov v súlade s tematickými celkami. Pri hodnotení žiaka sa posudzujú získané kompetencie v súlade s učebnými osnovami a schopnosť ich využívať v oblastiach:
- komunikačných schopností, najmä ústne a písomné spôsobilosti,
- čitateľskej gramotnosti,
- jazykových schopností v štátnom jazyku, v materinskom jazyku, v cudzích jazykoch,
- digitálnych kompetencií,
- matematickej gramotnosti a prírodných vied,
- sociálnych kompetencií,
- multikultúrnych kompetencií,
- manuálnych zručností a ich využití v praktických cvičeniach,
- umeleckých a psychomotorických schopností,
- analýzy problémov a schopnosti ich riešenia,
- osobnostných vlastností ako porozumenie, znášanlivosť, tolerancia, priateľstvo,
- kontrolovania a regulovania svojho správania, ochrany svojho zdravia a životného prostredia a etických princípov.
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:
- sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
- sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
- rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne, grafické, praktické, pohybové) a didaktickými testami;
- menej riadené (referáty, denníky, projekty, sebahodnotiace listy, dotazníky, pozorovania, portfóliá) – súbor prác žiaka, ktoré vypovedajú o jeho výkone,
- analýzou výsledkov rôznych činností žiaka,
- konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami a podľa potreby s odbornými zamestnancami
- rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka.
Všetky kontrolné písomné práce, ktoré žiak neabsolvoval, bude mať hodnotené známkou a (absencia). Po dobu 2 týždňov od návratu do školy si žiak musí sám s vyučujúcim dohodnúť náhradný termín dopísania písomnej práce. Pokiaľ tak neurobí, hodnotenie a sa nezmení, t. j. žiak získa 0 bodov.
Hodnotenie žiaka v náhradnom termíne je možné na základe rozhodnutia riaditeľky školy po prerokovaní pedagogickou radou pre závažné objektívne príčiny, ktorými sú najmä zdravotné dôvody. Žiak môže byť komisionálne preskúšaný, ak v predmete vymešká viac ako 30% odučených hodín, aj z iných ako zdravotných dôvodov.
- Kritériá hodnotenia :
Predmet: SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Stupnica hodnotenia kontrolných diktátov v ročníku 2. -4.:
Počet chýb
Známka
0-1
1
2-4
2
5-7
3
8-10
4
11 a viac
5
Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku
Percentuálna úspešnosť
Známka
100 -85 %
1
84 – 70 %
2
69 – 50 %
3
49 – 25 %
4
24 a menej %
5
Kontrolné diktáty a previerky v 2. ročníku
Kontrolné diktáty (10)
Tematické previerky
Polročné previerky
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Opakovanie učiva z 1. ročníka ZŠ
Hláska a písmeno (ch, dz, dž)
Samohláska ä
Dvojhlásky
Tvrdé spoluhlásky
Opakovanie učiva za 1. polrok
Mäkké spoluhlásky
Slabiky di, ti, ni, li, de, te, ne, le
Vety
Opakovanie učiva z 2. ročníka
po prebratí tematického celku
- I.polrok (polročná)
- II.polrok (výstupná)
- počet plnovýznamových slov v diktáte: 20 – 30
- navrhovaný rozsah platí aj pri prepise a odpise textu,
- diktáty uschovať.
Počas roka:
- pravopisné cvičenia, hodnotiť stupnicou pre písanie diktátov,
- zaradiť 2 kontrolné práce, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,
- odpisy a prepisy textov, hodnotiť stupnicou pre písanie diktátov,
- vypracovať minimálne dva PL zamerané na gramatické učivo, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,
- čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu,
- pracovné listy zamerané na čítanie s porozumením – hodnotiť známkou s prihliadnutím k individualitám žiaka,
- cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.
Kontrolné diktáty a previerky v 3. ročníku
Kontrolné diktáty (10)
Tematické previerky
Polročné previerky
Opakovanie učiva z 2. ročníka
Slová s l, ĺ, r, ŕ
Vybrané slová po b
Vybrané slová po m
Vybrané slová po p
Vybrané slová po r
Vybrané slová po s
Vybrané slová po v, z
Veľké začiatočné písmená
Zhrnutie učiva 3. ročníka
Po prebratí tematického celku
- I .polrok
- II. polrok (výstupná)
- počet slov v diktáte: 30 – 40,
- diktáty uschovať,
- rozsah kontrolných diktátov: 30 – 40 plnovýznamových slov
- navrhovaný rozsah slov platí aj pri prepise a odpise textu.
Počas roka:
- každý žiak bude 3-krát vyskúšaný ústne
- zaradiť 2 kontrolné práce, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,
- vypracovať minimálne dva PL zamerané na gramatické učivo, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác
- pravopisné cvičenia, zaradiť podľa potreby, na základe percentuálneho hodnotenia,
- napísať 1 slohovú prácu (opis predmetu), hodnotiť známkou (vystihnutie hlavných znakov, zachovanie postupnosti, práca podľa osnovy),
- čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu,
- každý žiak bude priebežne hodnotený známkou z reprodukcie textu (umelecký a náučný text).
- cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.
Kontrolné diktáty a previerky v 4. ročníku
Kontrolné diktáty (9)
Tematické previerky
Previerky
opakovanie učiva z 3. ročníka
vybrané slová po b,m
vybrané slová po p,r
vybrané slová po s, v, z
spodobovanie
vlastné podstatné mená
ohybné slovné druhy
neohybné slovné druhy
zhrnutie učiva 4.ročníka
Po prebraní tematického celku
I. polrok (vstupná)
I. polrok (polročná)
II. polrok (výstupná)
- počet slov v diktáte: 40 – 50 plnovýznamových slov,
- navrhovaný rozsah platí pri prepise aj odpise,
- diktáty uschovať.
Počas roka:
- každý žiak bude 2-krát vyskúšaný ústne
- zaradiť 3 kontrolné práce, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,
- vypracovať minimálne dva PL zamerané na gramatické učivo, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,
- pravopisné cvičenia, zaradiť podľa potreby, na základe percentuálneho hodnotenia,
- sloh – 1-krát hodnotiť verbálny prejav – reprodukcia udalosti zo života detí (dodržanie časovej postupnosti, tvorenie jednoduchých viet), 1 – krát hodnotiť písomný prejav – opis osoby (vystihnutie vonkajších znakov osoby, snaha o vystihnutie charakterových vlastností),
- čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu, tempo čítania, melódiu vety)
- každý žiak bude priebežne hodnotený známkou z reprodukcie textu (umelecký a náučný text).
- cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.
Ako klasifikovať chyby v diktáte:
- Všetky chyby majú rovnakú hodnotu, nerozlišujeme tzv. malé a veľké chyby.
- Za akékoľvek dve chyby dostáva žiak známku výborný, okrem inovovaných ročníkov.
- Za jednu chybu sa pokladá tá istá chyba, v tom istom tvare slova, aj keď sa daný tvar slova vyskytne v diktáte viackrát /riba, s ribou/.
- Chyba rovnakého významu v rôznych slovách sa počíta ako chyba v ďalšom slove /napr. chlapmy, murármy, .../.
- Za chybu sa teda počíta:
- nesprávne rozdelené slovo na konci riadka,
- nečitateľné písmeno/slovo,
- vynechané alebo naviac napísané písmeno/slovo,
- nenapísané alebo nesprávne napísané interpunkčné znamienko,
- nenapísané alebo nesprávne napísané diakritické znamienko,
- priestupok voči pravidlám pravopisu v každej novej situácii /rátame vždy za novú chybu/.
- didaktického hľadiska sa za chybu pokladá len taká chyba, ktorá je urobená v takom pravopisnom jave, ktorého výcvik bol už ukončený. T.j. klasifikovať môžeme len to, čo bolo dostatočne vysvetlené, precvičené a upevnené,
- za chybu sa nesmie pokladať, ak žiak na konci riadka napíše neslabičnú predložku alebo spojku: a, i, v, s, z, k, u, o, ... Nie je to pravopisná chyba! Vo výslovnosti by išlo o chybu, ak by nebola dodržaná splývavá výslovnosť,
- úpravu je vhodné hodnotiť slovne.
Kritéria hodnotenia čítania
Predmetom hodnotenia a klasifikácie v čítaní a literárnej výchove sú všetky zručnosti, vedomosti a estetické činnosti, ktoré sú uvedené v učebných osnovách pre jednotlivé ročníky. Podklady na klasifikáciu sa majú získavať prevažne ústnou formou.
SJL - čítanie
Správnosť čítania - Bez chýb
Plynulosť čítania - Plynulé čítanie
Výraznosť čítania - Správna intonácia
Rýchlosť čítania - Rýchle čítanie (podľa ročníka)
Tiché čítanie - Tiché čítanie s porozumením
Porozumenie textu - Rozumie obsahu čítaného
Reprodukcia textu - Samostatná, určí hlavnú myšlienku
Osnova prečítaného - Vie samostatne zostaviť osnovu čítaného
Ilustrácia textu - Vie spojiť obsah s ilustráciou
Dramatizácia textu - Tvorivo sa zúčastňuje na dramatizácii
1
Správnosť čítania - Malé chyby - pridá, vynechá hlásku
Plynulosť čítania - Plynulé čítanie
Výraznosť čítania - Drobné chyby v intonácii
Rýchlosť čítania - Rýchle čítanie (podľa ročníka)
Tiché čítanie - Tiché čítanie s porozumením
Porozumenie textu - Bez podstatných chýb
Reprodukcia textu - Drobné chyby pri reprodukcii
Osnova prečítaného - Nedopustí sa podstatných chýb
Ilustrácia textu - Drobné chyby a nepresnosti
Dramatizácia textu - Tvorivo sa zúčastňuje na dramatizácii
2
Správnosť čítania - Malé, ale časté chyby
Plynulosť čítania - Priemerná plynulosť (nefunkčné prestávky)
Výraznosť čítania - Malé, ale časté chyby v intonácii
Rýchlosť čítania - Priemerná rýchlosť čítania
Tiché čítanie - Tiché čítanie s nepresným porozumením
Porozumenie textu - Nepresné formulácie pri obsahu
Reprodukcia textu - Chyby pri reprodukcii textu
Osnova prečítaného - Veľké chyby a nepresnosti
Ilustrácia textu - Vecné chyby a nepresnosti
Dramatizácia textu - Zúčastňuje sa s pomocou učiteľa
3
Správnosť čítania - Časté chyby vo výslovnosti, zamieňanie hlások
Plynulosť čítania - Značné nedostatky (hláskuje, slabikuje)
Výraznosť čítania - Veľké, časté chyby v intonácii
Rýchlosť čítania -Slabá rýchlosť čítania
Tiché čítanie - Tiché čítanie bez porozumenia
Porozumenie textu - Nerozumie obsahu čítaného
Reprodukcia textu - Reprodukuje len za pomoci učiteľa
Osnova prečítaného - Len za pomoci učiteľa
Ilustrácia textu - Veľké chyby a nepresnosti
Dramatizácia textu - Zúčastňuje sa s pomocou učiteľa
4
Správnosť čítania - Nezvládol techniku čítania
Plynulosť čítania - Nezvládol techniku čítania
Výraznosť čítania - Nezvládol techniku čítania
Rýchlosť čítania - Nezvládol techniku čítania
Tiché čítanie - Nezvládol techniku čítania
Porozumenie textu - Nerozumie obsahu čítaného
Reprodukcia textu - Nevie samostatne reprodukovať
Osnova prečítaného - Nedokáže zostaviť ani s pomocou učiteľa
Ilustrácia textu - Nedokáže vnímať
Dramatizácia textu - Nevie sa zapojiť
5
Kritériá hodnotenia písania :
Predmetom klasifikácie je písomný prejav žiaka v písankách, ale i pri písaní v ostatných predmetoch. Učiteľ prihliada na celkovú úroveň písomného prejavu žiaka. Písomné práce hodnotí z hľadiska kvalitatívneho, ale i kvantitatívneho so zreteľom na čitateľnosť, plynulosť a úhľadnosť.
Písomné práce
Patria tiež k formám písomnej kontroly získaných vedomostí a zručností. Môžeme ich rozdeliť na:
1. čiastkové /cvičné/ - zisťujeme nimi pochopenie určitej časti preberaného celku
2. overujúce – overujeme nimi pochopenie väčšej časti alebo celého tematického celku (napr. tematický celok: Podstatné mená, ..)
3. kontrolné – preverujeme nimi vedomosti a zručnosti získané počas určitého časového úseku (napr. štvrťročné, polročné, ...), obsahuje učivo z viacerých tematických celkov.
Kontrolné práce majú nasledovať až po dôkladnom precvičení a upevnení učiva. Overovať majú základné učivo /štandard!/ z preberaných tematických celkov. Počet hodín tematického celku udaný učebnými osnovami musí byť priamoúmerný počtu úloh v kontrolnej práci. Čas venovaný kontrolnej práci určí vyučujúci podľa jej rozsahu, najviac však 40 minút /5 minút treba venovať vysvetleniu postupu/. Metódy a formy si učiteľ volí individuálne, úlohy musia byt formulované jasne a konkrétne. Nesmú obsahovať tzv. chytáky.
Oprava a hodnotenie vyplývajú z formy konkrétnej práce. Najčastejšie používaný je bodový systém.
Hodnotenie – na základe súčtu bodov za jednotlivé úlohy vypočíta učiteľ úspešnosť v % pre každého žiaka. Vypočíta priemernú úspešnosť na triedu. Vyčlení žiakov, ktorí sú pod hranicou priemeru a pri oprave sa im venuje individuálne.
Oprava – tu je učiteľ povinný ukázať a vysvetliť žiakom správne riešenia jednotlivých úloh kontrolnej práce s dôrazom na úlohy s najnižším % úspešnosti. Po spoločnej oprave by mal každý žiak dokázať vyriešiť totožné úlohy.
Klasifikácia – po zistení úspešnosti riešenia v % u jednotlivých žiakov, učiteľ podľa stanoveného celkového dosiahnutého percenta úspešnosti (výpočet na základe počtu získaných bodov z maximálneho možného počtu získaných bodov) zapíše známku.
Slohové písomné prejavy
Na hodinách SJL – časť slohovej výchovy žiaci preukazujú vedomosti získané na hodinách jazykového vyučovania, čítania, literárnej výchovy a iných predmetov, ktoré kumulujú do svojich jazykových prejavov. Práve tu sa majú možnosť prejaviť mnohé individuálne zvláštnosti žiakov. Preto pracujeme s celou triedou a dbáme o to, aby nezostal ani jeden žiak, ktorý by sa cez hodinu slohovej výchovy neprejavil ústnou alebo písomnou formou.
Úroveň štylistických zručností bude o to kvalitnejšia, ako postupne budú žiaci na sebe, na svojich návykoch a zručnostiach pracovať – od najnižších ročníkov.
Úlohou slohovej výchovy v 2. ročníku je tvorenie a rozširovanie slovnej zásoby, spájanie slov do viet a tie do krátkych súvislých ústnych prejavov. Súvislý jazykový prejav by mal obsahovať 4 – 6 viet, a to na základe otázok alebo spontánneho rozprávania. Vety majú mať zmysel. Žiak má hovoriť plynule, neopakovať stále tie isté slová. V 2. ročníku samostatný písomný prejav od žiakov nevyžadujeme.
V slohovej výchove v 3. ročníku hodnotíme výber jazykových prostriedkov, usporiadanie prejavu podľa bodov osnovy, zvládnutie predpísaných slohových druhov (reprodukcia, rozprávanie, pohotovosť v prejavoch spoločenského styku...). Postupne prechádzame po ústnej príprave ku kolektívnej tvorbe písomného prejavu. Jeho rozsah je v priemere 6 – 10 viet./rozprávanie podľa obrázkovej osnovy/.
Vo 4. ročníku v slohovej výchove hodnotíme, ako vedia žiaci zozbierať a rozčleniť jazykový materiál na úvod, jadro a záver. Sledujeme časovú postupnosť a usporiadanie deja. Oceňujeme štylizáciu prejavu, výber synoným, prirovnaní, personifikáciu. Rozsah priemernej práce je 12 – 15 viet (podľa slohového druhu). Každý písomný prejav žiakov nasleduje vždy po dôkladnej motivácii a ústnej príprave, v ktorej sú zahrnuté invenčné, štylistické a kompozičné cvičenia.
Oprava písomných slohových prejavov
Učiteľ vždy musí nájsť hranicu medzi skutočným odstraňovaním štylistických a gramatických chýb a subjektívnym vylepšovaním žiakovej práce. Praxou je dokázané, že prílišným zasahovaním do práce žiakov vzniká neprehľadnosť a červené more značiek, ktoré žiaka odrádzajú od ďalšej práce.
Príklad základného postupu na hodine opravy slohových písomných prejavov:
1. Učiteľ zhodnotí všeobecne všetky práce a poukáže na najčastejšie sa opakujúce chyby.
2. Nechá prečítať niekoľko lepších i priemerných prác, poukáže na zaujímavé i chybné stránky prejavu. Posmelí autorov slabších prác, nikdy ich nezosmiešňuje!
3. Pristúpi k rozboru najčastejších chýb.
4. Najviac času treba venovať štylistickým a kompozičným nepresnostiam vo vyjadrovaní.
5. Typické chyby treba vypísať na tabuľu a spolu so žiakmi vyhľadáva výstižnejšie výrazy. Žiaci sa pokúšajú individuálne alebo spoločne štylizovať chybné vety a slovné spojenia.
6. Dôležité je vysvetliť všeobecne i individuálne postup pri oprave slohových prác, ktoré robia potom žiaci individuálne.
7. V závere hodiny ponechá dostatok času na individuálnu opravu a kontrolu.
Pri kontrole a opravách je potrebné využívať jednotný systém korektorských /opravných/ značiek. Hlavne v nižších ročníkoch je potrebné žiakom ukázať aj postup, ako majú žiaci vzniknuté chyby odstrániť. Je dôležité, aby žiaci nehľadali pravopisnú chybu tam, kde majú opraviť nedostatok v štylizácii. Mladším žiakom je vhodné napísať nad dané miesto správny výraz, vetu. Postupne, vo vyšších ročníkoch, to musia žiaci zvládnuť sami.
Ak žiak urobil štylistické chyby, opraví celú vetu. Pri chybách v kompozícii musí často prepísať časť práce, pri závažných nedostatkoch aj celú prácu.
Oprava slohovej práce žiakom po učiteľovej oprave je dôležitým zakončením celej práce na písomnom jazykovom prejave. Každú opravu, ktorú žiak vykoná, má učiteľ skontrolovať a overiť si, či sa žiak z opravených chýb poučil.
Hodnotenie písomných slohových prejavov
Na I. stupni má prevažne motivačnú funkciu. Práve tu má učiteľ veľkú možnosť získať záujem o slohovú výchovu aj zo strany slabších žiakov. Učiteľ si má priebežne všímať činnosť jednotlivcov i celého kolektívu. Kritické pripomienky je dôležité vyjadrovať vždy taktne, aby sa neznižovalo sebavedomie žiakov.
Pri slohových prácach hodnotíme:
- štylistickú a kompozičnú stránku,
- úroveň spisovného vyjadrovania,
- štylizáciu (výber vhodných výrazov),
- kompozíciu (správne členenie, postupnosť),
- pravopisnú stránku,
- úpravu.
Na I. stupni hodnotíme len krátke slohové útvary.
Predmet: MATEMATIKA
Kritéria hodnotenia:
Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku
Známka
Percentuálna úspešnosť
1
100 – 85 %
2
84 – 70 %
3
69 – 50 %
4
49 – 25 %
5
24 % a menej
Hodnotenie slovných úloh: jednoduchá slovná úloha – 3 body
zložená slovná úloha – 4 body
2. ročník
Žiaci píšu písomné práce:
- po skončení tematického celku,
- polročnú prácu,
- výstupnú previerku.
Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované. Do všetkých písomných prác zaraďovať učivo z geometrie.
3. ročník
Žiaci píšu písomné práce:
- po skončení tematického celku,
- polročnú prácu,
- výstupnú previerku.
Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované. Do všetkých písomných prác zaraďovať aktuálne učivo z geometrie.
4. ročník
Žiaci píšu písomné práce:
- po skončení tematického celku,
- polročnú prácu.
- vstupnú a výstupnú previerku.
Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované. Do všetkých písomných prác zaraďovať aktuálne učivo z geometrie.
Predmet: ANGLICKÝ JAZYK
Kritériá hodnotenia:
Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 3. – 4. ročníku
Známka
Percentuálna úspešnosť
1
100 – 85 %
2
84 – 70 %
3
69 – 50 %
4
49 – 25 %
5
24 % a menej
- snaha,
- aktivita a práca na hodine,
- zlepšenie osobných výkonov.
Pri vyučovaní anglického jazyka v mladšom školskom veku treba prírastok vedomosti skôr sledovať a zisťovať ako hodnotiť známkami pomocou slovného hodnotenia, zohľadňovať slovným hodnotením jeho kreativitu, vyjadrovacie schopnosti, sociálne správanie, rečové zručnosti, uspokojiť prirodzenú potrebu dieťaťa informovať sa o vlastnom pokroku správnymi formami a nedotknúť sa pritom dieťaťa.Anglický jazyk klasifikujeme. Hodnotiť žiaka a následne klasifikovať musíme komplexne, na princípe individuálneho prístupu k osobnosti a hľadať u žiaka predovšetkým dobré veci.
Snažíme sa pri klasifikácii sledovať a zisťovať prírastok vedomostí. Klasifikáciu môžeme obohatiť aj o slovného hodnotenie, nasledovne:
1. Very good! / Veľmi dobré.
2. Good! / Dobré.
3. Good but you could do better! Dobré, ale môže to byť lepšie.
4. Try harder you can do it! Usiluj sa viac.
U žiakov je potrebné rozvíjať správne sebahodnotenie i hodnotenie navzájom. Pri hodnotení a klasifikácii žiaka posudzujeme získané kompetencie v súlade so školským vzdelávacím programom.
Hodnotíme a klasifikujeme:
1. ústne skúšanie - komunikačné zručnosti v jazyku, počúvanie a schopnosť viesť dialóg,
2. po prebratí tematického celku – písomná previerka,
3. ústne a písomné skúšanie slovnej zásoby po prebratí tematického celku,
4. testy,
5. projekty.
3. a 4. ročník:
Počas roka hodnotiť:
- testy – po prebratí každej lekcie
- ústne odpovede – dialógy, slovíčka, samostatný prejav,
- projekty – 2x za polrok
- päťminútovky – napr. zo slovíčok,
- aktivitu na hodine – úspešné splnenie úloh, správne odpovede apod.
- plusový bod (za 3 plusové body žiak dostane jednotku; za 3 mínusové body napr. za nesplnenú domácu úlohu žiak dostane päťku).
Váha známok:
- známky z testov majú dvojnásobnú váhu,
- známky z projektov majú váhu 1,
- známky za ústne odpovede, päťminútovky a aktivitu majú hodnotu 0,5.
Aby bol žiak klasifikovaný, musí získať za jeden polrok minimálne 5 známok z anglického jazyka (z toho minimálne dve sú známky z testu). – platí pre 3. a 4. ročník.
Hravá angličtina v 1. a 2. ročníku sú hodnotené slovne.
Predmet: PRÍRODOVEDA, PRVOUKA, VLASTIVEDA
Kritéria hodnotenia:
Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku
Známka
Percentuálna úspešnosť
1
100 – 85 %
2
84 – 70 %
3
69 – 50 %
4
49 – 25 %
5
24 % a menej
Prírodoveda, Prvouka:
2. ročník (minimálne v každom polroku)
3. ročník (minimálne v každom polroku)
4. ročník (minimálne v každom polroku)
2-krát písomná práca
2-krát písomná práca
2-krát písomná práca
1-krát ústna odpoveď
1-krát ústna odpoveď
1-krát ústna odpoveď
1 projekt
2 projekty
2 projekty
Vlastiveda
3. ročník (minimálne v každom polroku)
4. ročník (minimálne v každom polroku)
2-krát písomná práca
2-krát písomná práca
2-krát ústna odpoveď
2-krát ústna odpoveď
2 projekty
2 projekty
Kritériá hodnotenia projektov alebo referátov:
- výkres A3, A4 (podľa rozsahu projektu, v nižších ročníkoch formát A4),
- 10 viet textu (vo 4. ročníku minimálne 10 viet),
- možnosť informácií z internetových stránok (skopírované) + uvedený zdroj,
- farebná úprava,
- možnosť nalepovania obrázkov + kresba,
- koláže papier + materiály (látkové, špajle, lisované rastliny, ...)
- vhodný písaný text.
Pre prírodovedu, prvouku a vlastivedu nie je predpísaný počet ani náplň písomných prác, učiteľ si sám naplánuje ich počet. Odporúčame písať po ukončení každého tematického celku. Vedľajšie kontrolné previerky podľa okruhov, tém, prípadne úloh – aby bola spätná väzba medzi žiakom a učiteľom. Pri nich je potrebné dodržať všetky podmienky, obsah i formu podľa štandardu a učebných osnov pre jednotlivé ročníky.
Predmet: PRACOVNÉ VYUČOVANIE
V predmete hodnotíme predovšetkým pozitívny vzťah k práci a zodpovednosť za kvalitu svojich i spoločných výsledkov práce.
Kritériá hodnotenia:
- osvojenie základných pracovných zručností a návykov z rôznych pracovných oblastiach,
- organizácia a plánovania práce a používanie vhodných nástrojov, náradia a pomôcok
pri práci,
- vytrvalosť a sústavnosť pri plnení zadaných úloh,
- uplatňovanie tvorivosti a vlastných nápadov pri pracovnej činnosti a vynakladanie úsilia
na dosiahnutie kvalitného výsledku,
- vzťah k práci človeka, technike a životnému prostrediu.
Autoevalvácia (sebahodnotenie) práce žiaka
Žiak sa prostredníctvom hodnotenia učiteľa postupne učí objektívne hodnotiť svoj výkon, svoje schopnosti, vedomosti. Učiteľ vytvára vhodné prostredie a príležitosti, aby žiak mohol objektívne hodnotiť svoju prácu. Obidva názory (učiteľa a žiaka) sú priebežne konfrontované. Cieľom je ideálna zhoda obidvoch hodnotení tak, aby bola pre žiaka motiváciou do ďalšieho obdobia. Žiak sa v spolupráci s učiteľom naučí hodnotiť svoju prácu. Hodnotenie prebieha v jednotlivých predmetoch priebežne počas celého školského roka po prebratí tematického celku prostredníctvom morálneho ocenenia, pochvál, známok ktoré vyjadrujú stupeň zvládnutia obsahu vzdelávania.
Predmet: VÝTVARNÁ VÝCHOVA
Každému žiakovi ohodnotiť minimálne 4 práce za školský rok. Hodnotenie má predovšetkým pozitívne motivovať žiaka a má brať ohľad na jeho schopnosti, nadanie, ambície a vkus.
Kritériá hodnotenia: - zvládnutie výtvarnej techniky,
- originalita prevedenia,
- snaha,
- prístup k práci,
- osobnostné predpoklady,
- umelecký dojem,
- prístup k plneniu povinností (nosenie pomôcok),
- vytrvalosť, vynakladanie úsilia, schopnosť dokončiť prácu.
Predmet: TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA
Hodnotenie má predovšetkým pozitívne motivovať žiaka a má brať ohľad na jeho schopnosti a možnosti.
Kritériá hodnotenia: - snaha,
- osobný výkonnostný rast vo výkonnostných testoch,
- športové správanie,
- aktivita,
- kladný prístup k pohybovým aktivitám,
- prístup k plneniu povinností (nosenie cvičebných úborov).
Predmet: HUDOBNÁ VÝCHOVA
Charakter hudobnej výchovy vyžaduje pozitívne hodnotiť postoj žiaka k hudbe, jeho formujúce sa názory na svet, ktorý ho obklopuje, jeho estetické úsudky, snahu vzdelávať sa v hudbe a zlepšovať svoje hudobné prejavy. Pri hodnotení neklásť hlavný dôraz na spevácke výkony, ale záujem o predmet.
Kritériá hodnotenia:
– záujem o hudobné činnosti a o hudobné umenie v rámci vzdelávacích úloh,
– schopnosť spolupracovať pri kolektívnych hudobných prejavoch,
– schopnosť posúdiť svoj výkon (hudobné prejavy a vedomosti) a výkon spolužiakov,
– aktivita a prístup k hudobným činnostiam a k poznávaniu umenia.
Predmet: INFORMATIKA
Pri hodnotení a klasifikácii predmetu individuálne pristupujeme k žiakom, ktorí doma nemajú počítač a nemôžu učivo precvičovať. Prácu s počítačom hodnotíme aspoň 3-krát za polrok.
Kritériá hodnotenia:
- aktívna účasť na hodinách
- pravidelná príprava na vyučovanie
Hodnotíme a klasifikujeme:
1. Ústna odpoveď z teórie
2. Samostatná práca za počítačom podľa zadania
3. Aktivita (školská alebo domáca)
3. ročník
Počas roka hodnotiť:
- ovládanie časti počítača, klikanie myšou a práca s klávesnicou,
- poriadok v počítači (vytváranie a pomenovanie súborov, triedenie súborov),
- vedieť sa orientovať v prostredí grafických programov, riešenie jednoduchých logických úloh,
- kopírovanie, zväčšovanie, zmenšovanie obrázka,
- úprava textových dokumentov, zásady písania textu, kreslenie v grafickom prostredí,
- prezentovanie výsledkov vlastnej práce,
- vyhľadávanie informácií, obrázkov na internete a ich správne použitie, práca s kľúčovým slovom,
- využitie funkcie vybraných klávesov.
4. ročník
Počas roka hodnotiť:
- ukladanie rôznych informácií do súborov,
- úprava textových dokumentov, zásady písania textu,
- kreslenie v grafickom prostredí, úprava obrázkov,
- prezentovanie výsledkov vlastnej práce v programe Word,
- posielanie a prijímanie jednoduchých listov, využitie adresára,
- vyhľadávanie informácií, obrázkov na internete a ich správne použitie, práca s kľúčovým slovom, výber vhodnej informácie,
- riešenie jednoduchých algoritmov v detskom programovacom prostredí,
- využitie funkcie vybraných klávesov, informácií do súboru, otvorenie, premenovanie, zrušenie súboru, vytváranie a pomenovanie priečinkov, ukladanie do priečinkov,
- tvorba projektov v PowerPoint.
Predmet: ETICKÁ VÝCHOVA/NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA
Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie, slovom absolvoval alebo neabsolvoval.
Kritériá hodnotenia: - schopnosť spolupracovať,
- empatia,
- iniciatíva,
- spolupráca.
Predmet: RANNÝ KOMUNITNÝ KRUH
RKK sa hodnotní slovne absolvoval/ neabsolvoval
Kritéria hodnotenia
1 - Výborný
Žiak má na jednotku samostatne, plynule vysvetliť tvrdenia – riešenia, pokusy, preukázať pochopenie vzájomných súvislostí dejov a javov, uplatňovať medzipredmetové vzťahy opisom a rozprávaním.
2 – Chválitebný
Ak pri odpovedi je potrebné, aby učiteľ kládol žiakovi pomocné otázky, a on vie na ne odpovedať + všetko ako v bode c. 1, je klasifikovaný dvojkou.
3 - Dobrý
Ak na časť pomocných otázok nevie odpovedať ani vysvetliť podstatné javy, je hodnotený trojkou.
4 - Dostatočný
Štvorkou je žiak hodnotený, ak prejavuje závažné nedostatky a medzery v základných vedomostiach, ktoré dokáže korigovať len s pomocou učiteľa.
5 - Nedostatočný
Päťku žiak dostane, keď prejavuje závažné nevedomosti, svoje chyby nedokáže odstrániť ani s pomocou učiteľa.
B
Systém hodnotenia žiakov na II. stupni
Skratky používané pre jednotlivé predmety 2. stupňa:
SJL
Slovenský jazyk a literatúra
ANJ
Anglický jazyk
MAT
Matematika
INF
Informatika
BIO
Biológia
TEC
Technika
HUV
Hudobná výchova
VYV
Výtvarná výchova
TŠV
Telesná a športová výchova
ETV
Etická výchova
NAV
Náboženská výchova
GEO
Geografia
DEJ
Dejepis
OBN
Občianska náuka
CHE
Chémia
FYZ
Fyzika
ANK
Anglická konverzácia
RKK
Ranný komunitný kruh
Predmety v jednotlivých ročníkoch 2. stupňa sú klasifikované známkou okrem náboženskej, etickej výchovy a ranného komunitného kruhu. Uvedené tri predmety sa hodnotia slovom absolvoval alebo neabsolvoval.
Metódy, formy a prostriedky získavania podkladov na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov:
- sústavné sledovanie výkonu a pripravenosti žiaka na vyučovanie,
- počas celého roka priebežne hodnotiť známkou alebo pochvalou aktivitu žiakov na hodinách, prácu na dobrovoľných úlohách, tvorivosť a vlastné námety žiakov na spestrenie vyučovacích hodín.
Získavanie podkladov na hodnotenie
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:
a. sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka, sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie, rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne, grafické, praktické, pohybové) a didaktickými testami; uplatňuje aj metódy menej riadené (referáty, denníky, sebahodnotiace listy, dotazníky, pozorovania, portfóliá) - súbor prác žiaka, ktoré vypovedajú o jeho výkone,
b. analýzou výsledkov rôznych činností žiaka, konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami a podľa potreby s odbornými zamestnancami zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, všeobecného lekára pre deti a dorast, najmä u žiaka s trvalejšími psychickými a zdravotnými ťažkosťami a poruchami,
c. rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka.
Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období. Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní. Písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok. Pravidelným rozvrhnutím hodnotiacich činností zabráni preťažovaniu žiaka. Písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka.
Termín vykonania písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 30 minút, učiteľ eviduje v EduPage. V jednom dni môže žiak robiť len dve skúšky uvedeného charakteru. Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka. Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:
- bodové hodnotenie s informatívnou známkou za ústne odpovede,
- bodové hodnotenie s informatívnou známkou za písomné práce, didaktické testy, grafické práce, praktické práce, pohybové činnosti, diktáty a slohové práce.
Všetky kontrolné písomné práce, ktoré žiak neabsolvoval, bude mať hodnotené známkou a (absencia). Po dobu 2 týždňov od návratu do školy si žiak musí sám s vyučujúcim dohodnúť náhradný termín dopísania písomnej práce. Pokiaľ tak neurobí, hodnotenie a sa nezmení, t. j. žiak získa 0 bodov.
Hodnotenie žiaka v náhradnom termíne je možné na základe rozhodnutia riaditeľky školy po prerokovaní pedagogickou radou pre závažné objektívne príčiny, ktorými sú najmä zdravotné dôvody. Žiak môže byť komisionálne preskúšaný, ak v predmete vymešká viac ako 30% odučených hodín, aj z iných ako zdravotných dôvodov.
Predmet: SLOVENSKÝ JAZYK
Predmet je klasifikovaný, využíva sa aj ústne hodnotenie- pochvala, povzbudenie, napomenutie, sebahodnotenie. Bodové hodnotenie majú kontrolné previerky, pri ktorých je vyhodnotená percentuálna úspešnosť, sú hodnotené aj známkou podľa danej stupnice:
100 - 90%................... zodpovedá známke výborný,
89 - 75 %.................... zodpovedá známke chválitebný,
74 - 50%..................... zodpovedá známke dobrý,
49 - 30 %.................... zodpovedá známke dostatočný,
29 - 0 %...................... zodpovedá známke nedostatočný.
Pri kontrolných slohových prácach klasifikácia podlieha Kritériám hodnotenia slohových prác. Za kontrolnú slohovú prácu je možné získať maximálne 28 bodov. Hodnotí sa 7 oblastí, každá s maximálnym počtom 4 body. Ide o: vonkajšiu formu, obsah, kompozíciu, jazyk, pravopis, štýl a celkový dojem. Žiaci so ŠVVP nemajú hodnotenú kategóriu pravopis. (dostupné na internete: https://archiv.mpc-edu.sk/sites/default/files/publikacie/A_Huskova_Kriteria_hodnotenia_slohovych_prac.pdf)
Počet a zameranie kontrolných slohových prác
5. ročník : počet: 1, zameranie: súkromný list, opis predmetu, opis pracovného postupu, rozprávanie s prvkami opisu – možnosť výberu.
6. ročník: počet: 2, zameranie: statický opis alebo dynamický opis, rozprávanie s využitím priamej reči (1. osoba, 3. osoba).
7. ročník: počet: 2, zameranie: umelecký opis, charakteristika osoby.
8. ročník: počet:2, zameranie: slávnostný prejav, beletrizovaný životopis.
9. ročník: počet:2, zameranie: úradný list (spravidla štruktúrovaný životopis alebo motivačný list), úvaha.
V literatúre sa vyžadujú minimálne 2 zápisy v čitateľských denníkoch počas školského roka v každom vyučovacom ročníku.
Hodnotenie kontrolných diktátov je presne stanovené podľa stupnice počtu chýb:
Počet chýb
Počet bodov
Informatívna známka
0
20
1
1
19
1
2
17
2
3
16
2
4
14
3
5
13
3
6
12
3
7
11
3
8
10
4
9
9
4
10
8
4
11
6
5
12
5
5
13
4
5
14
3
5
15
2
5
16
1
5
17 a viac
0
5
Počet a zameranie kontrolných diktátov
5. ročník
počet: 4, zameranie: opakovanie zo 4. ročníka, podstatné mená, akostné a vzťahové prídavné mená, slovesá
6. ročník
počet: 4, zameranie: vstupný diktát, prídavné mená, tvorenie slov, neohybné slovné druhy - priama reč
7. ročník
počet: 4, zameranie: cudzie slová, číslovky, zámená, syntax- jednočlenné a dvojčlenné vety.
8. ročník
počet: 4, zameranie: slovesá, skladba, náuka o slove, nepravidelné skloňovanie podst. mien
9. ročník
počet: 4, zameranie: prídavné mená, číslovky, interpunkcia, zhrnutie učiva
Predmet: Anglický jazyk, Anglická konverzácia
V predmetoch cudzie jazyky (ANJ, ANK) sa hodnotia jazykové kompetencie žiakov v písomnej a ústnej podobe. Žiaci majú zvládnuť a osvojiť si predpísané gramatické a lexikálne javy a ovládať základné geografické údaje o krajine, ktorej jazyk sa učia. Žiaci majú rozvíjať svoje schopnosti vyjadrovať sa v cudzom jazyku. Skúšanie na hodinách prebieha ústnou a písomnou formou (vstupné a výstupné písomné práce, písomné práce, testy po každom prebratom tematickom celku).
Predmet je klasifikovaný. Hodnotia sa gramatické vedomostí, slovná zásoba a iné zručnosti (čítanie, počúvanie a písanie) formou testov po každej lekcii a opakovacích testov po každej druhej lekcii, na začiatku a konci školského roka formou vstupných a výstupných testov. Klasifikujeme podľa stupnice:
100% - 90% - 1
89% - 75% - 2
74% - 50% - 3
49% - 30% - 4
29% - 0% - 5
Ďalej sa využíva priebežné hodnotenie práce z prečítaných textov, u starších žiakov reprodukcia textov, slovná zásoba, slovné spojenia, tvorenie viet, písanie, komunikatívne zručnosti a kompetencie (rozhovor, role-play).
Kontrola úspešnosti: Zostavovanie testov a formy testov
Skúšky sú záverečným prvkom metodických sekvencií pri učení sa jazykov. Ich cieľom je preskúšanie a kontrola stavu, príp. pokroku v učení sa. Testy nesmú obsahovať nič, čo nebolo predtým súčasťou vyučovacieho procesu. To platí tak pre obsah, ako aj pre formu skúšok. Formy testov zodpovedajú formám cvičení, ktoré sa precvičovali na vyučovaní, príp. sú z nich odvodené. Základom pre zostavenie testu je pozorovanie výkonov a pokroku žiakov vyučujúcimi, a to aj pri činnostiach, ktoré nemajú charakter testu. V rámci toho sú zabudované v pravidelných odstupoch výkonnostné testy, ktoré slúžia ako kontrola pre vyučujúcich a žiakov, či a v akom rozsahu sa urobili pokroky v učení sa a či sa dosiahli vytýčené ciele.
Kontrola úspešnosti: Hodnotenie výkonov
Hodnotenie výkonov žiakov sa uskutočňuje podľa všeobecných metodických pokynov formou primeranou veku. V popredí pritom stojí stupeň ovládania jazyka. Najvyšším cieľom hodnotenia výkonov je preskúšanie, príp. kontrola stavu učenia sa jazyka v spojení s pokrokom v učení sa ako informáciou pre vyučujúcich a žiakov o aktuálnej úrovni ovládania jazyka. Hodnotenie výkonov sa môže uskutočňovať na základe buď kvantitatívnych, alebo kvalitatívnych metód hodnotenia. Kvantitatívne metódy môžu byť využité predovšetkým pri hodnotení výkonov v oblasti rečovej recepcie (počúvanie a čítanie s porozumením) a jazykového systému (slovná zásoba, gramatika), kvalitatívne metódy v oblasti interakcie (dialogický ústny prejav) a rečovej produkcie (monologický ústny prejav, písanie). Pri hodnotení výkonov má vyučujúci zohľadniť nielen aktuálnu úroveň ovládania jazyka, ale aj pokrok, ktorý žiak dosiahol v učení v zmysle podpory motivácie učiť sa jazyky.
Celkové hodnotenie výkonu žiaka na konci školského roka sa má uskutočňovať kvalitatívne. Pritom treba brať ohľad na nasledujúce komponenty:
• stále výkony počas celého školského roka
• pokrok v učení sa
• výsledok záverečného testu
Celkové hodnotenie na konci školského roka nesmie nikdy závisieť len od výsledku jednej skúšky alebo niekoľkých malých skúšok.
Predmet: DEJEPIS
Hodnotia sa ústne odpovede, krátke písomné previerky po prebratí tematického celku, projekty a referáty. Stupnica pre písomné previerky je nasledovná:
100% - 90% - 1
89% - 75% - 2
74% - 50% - 3
49% - 30% - 4
29% - 0% - 5
Ústna odpoveď je hodnotená počtom bodov s informatívnou známkou podľa uváženia vyučujúceho na základe jej náročnosti a rozsahu.
Projekty – Pri hodnotení projektu sledujeme: splnenie cieľa projektu, prezentáciu projektu, používanie správnej terminológie, estetický vzhľad a využité zdroje.
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 5 bodov, spolu maximálne 25 bodov.
Predmet: GEOGRAFIA
Hodnotí sa ústny prejav, písomný prejav, práca s mapou a glóbusom, referáty a projekty.
Pri hodnotení písomných prejavov žiakov sa využije stupnica:
100% - 90% - 1
89% - 75% - 2
74% - 50% - 3
49% - 30% - 4
29% - 0% - 5
Ústny prejav je hodnotený počtom bodov s informatívnou známkou podľa uváženia vyučujúceho na základe jej náročnosti a rozsahu.
Projekty – Pri hodnotení projektu sledujeme: splnenie cieľa projektu, prezentáciu projektu, používanie správnej terminológie, estetický vzhľad a využité zdroje.
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 5 bodov, spolu maximálne 25 bodov.
Predmet: MATEMATIKA
Žiaci sú z predmetu matematika hodnotení priebežne. Na diagnostiku vstupných a výstupných vedomostí využívame vstupné a výstupné písomné práce zostavované predmetovou komisiou matematiky. Žiak bude ústne skúšaný aspoň jedenkrát v polročnom klasifikačnom období. Ústna odpoveď je hodnotená počtom bodov s informatívnou známkou podľa uváženia vyučujúceho na základe jej náročnosti a rozsahu.
Hodnotiace portfólio:
Povinné : Vstupné a výstupné písomné práce, kontrolné práce za tematickým celkom.
Vstupné, výstupné a kontrolné práce budú hodnotené podľa nasledovnej percentuálnej úspešnosti:
100% - 90%.......... výborný
89% - 75%............ chválitebný
74% - 50%............ dobrý
49% - 30%........... dostatočný
29% - 0%.............. nedostatočný
Predmet: FYZIKA
Žiaci sú z predmetu fyzika hodnotení priebežne, kontrolu vedomostí realizujeme ústne, formou testov na konci tematického celku a krátkymi písomnými prácami. Žiak je ústne skúšaný aspoň raz za klasifikačné obdobie, ústna odpoveď je hodnotená počtom bodov s informatívnou známkou podľa uváženia vyučujúceho na základe jej náročnosti a rozsahu. Dôležitosť prikladáme aj tvorbe a prezentácii projektov.
Hodnotenie testov a iných písomných prác sa bude bodovať a úspešnosť sa vyjadrí v %, pre klasifikáciu sa využije nasledovná tabuľka:
100% - 90% - 1,
89% - 75% - 2,
74% - 50% - 3
49% - 30% - 4,
29% - 0% - 5
Projekty, laboratórne úlohy a praktické cvičenia – Pri hodnotení projektu, laboratórnej úlohy a praktického cvičenia sledujeme: splnenie cieľa projektu/úlohy/cvičenia, prezentáciu projektu/úlohy/cvičenia, používanie správnej terminológie, estetický vzhľad/prehľadnosť zápisov a využité zdroje.
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 5 bodov, spolu maximálne 25 bodov.
Predmet: BIOLÓGIA
Hodnotia sa ústne odpovede, písomné testy, projekty a ich prezentácia.
Ústna odpoveď - minimálne raz za polrok, hodnotená počtom bodov s informatívnou známkou podľa uváženia vyučujúceho na základe jej náročnosti a rozsahu.
Písomná odpoveď je bodovaná a počtu bodov sa podľa % priradí informatívna známka podľa percentuálnej tabuľky:
100% - 90% - 1,
89% - 75% - 2,
74% - 50% - 3
49% - 30% - 4,
29% - 0% - 5
Projekty – Pri hodnotení projektu sledujeme: splnenie cieľa projektu, prezentáciu projektu, používanie správnej terminológie, estetický vzhľad a využité zdroje.
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 5 bodov, spolu maximálne 25 bodov.
Samostatné pozorovania žiakov budú hodnotené známkou podľa správ zo samostatných pozorovaní. Praktické cvičenia sa budú hodnotiť so stručným komentárom k výkonu žiaka (vrátane správnosti nákresov a schém podľa potreby) s dôrazom na samostatnosť a správnosť tvorby záverov z riešenia úloh podľa nasledovných kritérií:
Kritéria hodnotenia praktických cvičení BIOLÓGIA (5 - 9 ročník)
Body – 20-18
Obsahuje všetky dohodnuté časti: názov a cieľ (zámer) cvičenia, použitý materiál, pomôcky, postup , záznamy o pozorovaní, alebo pokuse a záver. Protokol má vopred dohodnutú formu. Záznamy o pozorovaniach sú autentické (napísané a nakreslené v škole v priebehu cvičenia). Nákresy sú originálne. Ak sú vyhotovené podľa prírodniny, alebo mikroskopického obrazu nie sú kópiou obrázku v učebnici. Vystihujú podstatu pozorovaného javu. Majú primeranú veľkosť, takú, aby sa dôležité časti dali dobre rozlíšiť. Záver je jasný a zodpovedá cieľu (zámeru) cvičenia.
Body – 17-15
Obsahuje všetky dohodnuté časti: názov a cieľ (zámer) cvičenia, použitý materiál, pomôcky, postup záznamy o pozorovaní alebo pokuse a záver. Protokol má vopred dohodnutú formu. Záznamy o pozorovaniach sú autentické (napísané a nakreslené v škole v priebehu cvičenia). Nákresy sú originálne. Ak sú vyhotovené podľa prírodniny alebo mikroskopického obrazu nie sú kópiou obrázku v učebnici. Vystihujú podstatu pozorovaného javu. Majú primeranú veľkosť, takú, aby sa dôležité časti dali dobre rozlíšiť, aj keď nie je dokonale zvládnutá technika schematickej kresby. Záver zodpovedá cieľu (zámeru) cvičenia.
Body – 14-10
Obsahuje dohodnuté časti, ale vyskytujú sa menšie nedostatky (napríklad niektoré časti nie sú kompletné): názov a cieľ (zámer) cvičenia, použitý materiál, pomôcky, postup, záznamy o pozorovaní alebo pokuse a záver. Záznamy o pozorovaniach sú autentické (napísané a nakreslené v škole v priebehu cvičenia). Ak sú nákresy vyhotovené podľa prírodniny alebo mikroskopického obrazu nie sú kópiou obrázku v učebnici alebo kresby spolužiaka a vystihujú podstatu pozorovaného javu. Záver zodpovedá cieľu (zámeru) cvičenia.
Body – 9-6
Obsahuje dohodnuté časti, ale tie sú nekompletné, alebo niektorý dokonca chýba: názov a cieľ (zámer) cvičenia, použitý materiál, pomôcky, postup záznamy o pozorovaní alebo pokuse a záver. Záznamy o pozorovaniach nie sú autentické (sú dopísané dodatočne, nie v priebehu cvičenia). Ak sú nákresy vyhotovené podľa prírodniny alebo mikroskopického obrazu sú kópiou obrázku v učebnici alebo kresby spolužiaka alebo nevystihujú dostatočne podstatu pozorovaného javu. Záver aspoň približne zodpovedá cieľu (zámeru) cvičenia. Záznam obsahuje formálne chyby.
Body – 5-0
Na hodnotenie bodmi 5 – 0 odovzdaná práca nespĺňa ani kritériá pre predošlú kategóriu, prípadne je neodovzdaná, odpísaná od iného žiaka alebo vykazuje neakceptovateľné nedostatky.
Predmet: CHÉMIA
Podkladom pre celkové hodnotenie sú:
• kontrolné práce a testy – po prebratí tematických celkov
• krátke previerky – priebežne podľa potreby
• ústne odpovede – minimálne raz za polrok
• laboratórne cvičenia – priebežne
• projekty a aktivita žiakov – priebežne
Počtom bodov, ktoré sa premietnu do percentuálneho výsledku, sa hodnotí ústny prejav, písomný prejav, projekty, iné formy samostatnej práce žiakov a schopností práce s textom (vyhľadávanie informácii v odbornej literatúre a na internete atď.) Pri verbálnej forme kontroly úrovne osvojenia poznatkov je vhodné uprednostňovať prezentovanie poznatkov žiakmi na základe dobrovoľnej odpovede žiaka alebo určenia konkrétneho žiaka učiteľom. Pri verbálnej kontrole zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Písomnou formou kontrolovať a hodnotiť osvojenie základných poznatkov prostredníctvom testu na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných tém.
Hodnotenie žiaka je na základe percentuálnej úspešnosti podľa týchto kritérií:
100 - 90%..................... výborný
89 - 75%...................... chválitebný
74 - 50%...................... dobrý
49 - 30%...................... dostatočný
29 - 0%........................ nedostatočný
Kritériá hodnotenia laboratórnych prác z chémie (6.-9.ročník):
Body
Príprava
Riešenie
Doplňujúce úlohy
Záver
Organizácia práce
Úprava
20
Teoretické úlohy sú správne vypracované
Správne riešené všetky úlohy
Aspoň polovica úloh je správne
Správne odborne formulované závery
Veľmi dobrá
Veľmi dobrá
15
Menšie nedostatky vo vypracovaných úlohách
Menšie chyby v úlohách (výpočty)
Aspoň polovica úloh je správne
Správne odborne formulované závery, menšie Štylistické ch.
dobrá
dobrá
10
Menšie nedostatky vo vypracovaných úlohách
Menšie chyby v úlohách (výpočty)
Nepresná formulácia záveru,
štylistické aj menšie odborné chyby
Žiak nepracuje celkom samostatne
Málo prehľadné
5
Chyby vo vypracovaných úlohách
Riešené úlohy sú chybné, nepresné
Chýbajú
Zle formulovaný alebo chýbajúci záver
Nevie samostatne pracovať
Neprehľadná
Projekty – Pri hodnotení projektu sledujeme: splnenie cieľa projektu, prezentáciu projektu, používanie správnej terminológie, estetický vzhľad a využité zdroje.
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 5 bodov, spolu maximálne 25 bodov.
Predmet: OBČIANSKA VÝCHOVA/OBČIANSKA NÁUKA
Využíva sa ústne skúšanie, krátke písomné previerky po prebratí tematického celku, projekty a referáty.
Predmet je klasifikovaný. Učiteľ prihliada na teoretické vedomosti, úroveň osvojenia si základných informácií, ako i na záujem o problematiku a najmä schopnosti aplikovať získané vedomosti v praxi.
Intervaly:
písomné testy – priebežne, po prebratí tematických celkov, minimálne 2x za polrok
projekty/prezentácie – minimálne 1x za polrok
ústna odpoveď – minimálne 1x za polrok
aktivita žiaka – priebežne
Predmet: NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA
Hodnotíme na základe Metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov ZŠ z 1.mája 2011.
Na hodine náboženskej výchovy žiakov nehodnotíme klasifikáciou, priebežne ich hodnotíme slovne.
Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.
Na základe Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní (Z.z.č. 394/204):
Článok II. bod 4
Katolícke náboženstvo sa vyučuje ako jeden z povinne voliteľných predmetov v základných školách v súlade s podmienkami ustanovenými právnym poriadkom Slovenskej republiky.
Článok II. bod 5
Katolícke náboženstvo sa vyučuje podľa učebných plánov a učebných osnov, ktoré schvaľuje Konferencia biskupov Slovenska po vyjadrení Ministerstva školstva SR.
Postup pri hodnotení
Pri slovnom hodnotení v náboženskej výchove sa hodnotí:
- schopnosť zaujať stanovisko a uplatňovať osvojené poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh,
- schopnosť využívať a zovšeobecňovať skúsenosti a poznatky získané pri praktických činnostiach,
- samostatnosť a tvorivosť,
- aktivita v prístupe k činnostiam, záujem o ne a vzťah k nim,
- osvojené kľúčové kompetencie,
- schopnosť spolupráce,
- usilovnosť,
- vnútorné kvality žiaka, osobnostný rast,
- rešpektovanie práv iných,
- uplatňovanie vlastných nápadov a názorov,
- tvorivosť a iniciatíva v charitatívnej činnosti a pomoci iným,
- zodpovednosť pri spoluorganizovaní žiackych akcií,
- hodnotová orientácia,
- ochota prijímať pravdy náuky sprostredkované učením Katolíckej viery,
- tvorivé úsilie v komunikácii s Nebeským otcom prostredníctvom vlastných modlitieb.
Na hodnotenie žiakov v náboženskej výchove využívame tieto formy:
- pochvala,
- povzbudivé slová,
- atribúcia kladných vlastností a postojov,
- sebahodnotenie,
- hodnotenie spolužiakmi,
- uznanie,
- prezentácia prác,
- debata,
- reflexia,
- odmena,
- pozornosť,
- podanie ruky.
Jednotlivcov a skupinu žiakov oceňujeme slovne priebežne i na konci hodiny (možný písomný zápis do žiackej knižky).
Poznámka
Žiaci majú priestor na vyjadrenie svojho názoru, ako sa cítili na vyučovacej hodine, ako sa im spolupracovalo so spolužiakmi, ako sa im hodina páčila, čo im dala, čo nové sa naučili, čo si uvedomili, v čom by privítali zmenu.
Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v náboženskej výchove hodnotia podľa nasledovných kritérií:
Žiak má na polročnom a koncoročnom vysvedčení slovo absolvoval, ak sa aktívne zúčastňoval na vyučovacom procese, vie vysvetliť základné pojmy, vypracovával zadania, ktoré dostal od vyučujúceho, zapájal sa do aktivít na dané témy, alebo ak bol prítomný na vyučovacej hodine, aj keď zo závažných objektívnych dôvodov nepracoval.
Žiak má na polročnom a koncoročnom vysvedčení slovo neabsolvoval, ak žiak zo závažných dôvodov nemohol vykonávať požadované intelektuálne a motorické činnosti, a preto sa na vyučovacom predmete ospravedlnene nezúčastňoval.
Žiak má na polročnom a koncoročnom vysvedčení slovo neabsolvoval, ak na vyučovacej hodine nepracoval, nevie uplatniť svoje vedomosti a zručnosti ani na podnet učiteľa; celkové hodnotenie žiaka je neprospel.
Predmet: INFORMATIKA
Hodnotiť sa budú ústne odpovede, praktické zadania úloh, referáty a projekty. Pri praktických aktivitách využívať slovné hodnotenie praktických zručnosti s dôrazom na samostatnosť a správnosť vypracovaných praktických zadaní.
Hodnotí sa vzťah a prístup k predmetu, aktivitu na vyučovaní, schopnosť samostatne odpovedať a riešiť problémy. Preverovanie vedomostí realizujeme formou praktického preverovania vedomostí pri práci s počítačom, praktickým zadaním úloh, projektov a aktivitou. Pri praktických aktivitách využívať slovné hodnotenie praktických zručnosti s dôrazom na samostatnosť a správnosť vypracovaných praktických zadaní.
Kritériá, ukazovatele hodnotenia:
- verbálne prejavy – vysvetliť a zaradiť pojmy programy WORD, EXCEL, Power Point
- prezentačné práce – porozumenie zadanej úlohy, estetickosť, náročnosť, použitie funkcií, vyhľadávanie informácií
- prídavné zariadenia – vymenovať a práca s nimi
Motivačné hodnotenie – známkovaná aktivita žiakov známkou výborný za výnimočnú prácu.
Kontrolné hodnotenie – hodnotenie praktickej samostatnej práce, hodnotenie projektov.
Žiaci budú hodnotení priebežne a výsledné hodnotenie bude sumatívne a bude zohľadňovať individuálne napredovanie. Z veľkej miery (70 %) sa bude prihliadať na aktivitu žiaka. Súčasť hodnotenia bude:
· preukázanie zručností v práci s textovým dokumentom,
· preukázanie zručností v práci s grafickým editorom,
· preukázanie zručností v práci s internetom,
· tvorba programu v detskom programovacom prostredí,
· preukázanie zručností s využitím viacerých nástrojov pri spracovaní projektu,
· preukázanie zručností samostatnej práce s počítačom a so súbormi,
· preukázanie zručností vo využívaní poznatkov,
· príprava na hodinu – vyskúšanie a objavenie iných postupov, ako prezentovaných na
vyučovacej hodine a ich vysvetlenie pred triedou,
· domáce úlohy – riešenie a odosielanie učiteľovi najmä v elektronickej forme,
· práca na hodine – tvorivosť, aktivita Formy overovania vedomosti a schopností žiakov,
· praktická práca s počítačom,
· spracovanie projektov a prác k danej téme,
· samostatné aktivity,
· problémové úlohy,
· projektové a skupinové práce,
· využívanie IKT k štúdiu iných predmetov,
· sústavné diagnostické pozorovanie žiaka.
Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v informatike klasifikujú podľa kritérií uvedených v nasledujúcich odsekoch.
Stupňom 1 – výborný (žiak dosahuje obsahový a výkonový štandard aspoň na 90 %) žiak samostatne a tvorivo zvláda požadované poznatky a zručnosti, objavujú sa len malé nepresnosti a menšie chyby. Pohotovo a viac-menej presne aplikuje získané teoretické poznatky aj praktické zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh Písomný, ústny prejav aj výsledok praktickej práce na počítači je správny a výstižný, pohotový s bohatou slovnou zásobou.
Stupňom 2 – chválitebný (žiak dosahuje obsahový a výkonový štandard aspoň na 75 %) žiak samostatne zvláda požadované poznatky a zručnosti s menšími nepresnosťami a chybami, ktoré je schopný sám korigovať. Pohotovo s menšími nepresnosťami aplikuje získané teoretické poznatky aj praktické zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh Písomný, ústny prejav aj výsledok praktickej práce na počítači má zvyčajne nedostatky v správnosti a výstižnosti.
Stupňom 3 – dobrý (žiak dosahuje obsahový a výkonový štandard aspoň na 50 %) žiak zvláda požadované poznatky a zručnosti so značnými nepresnosťami a chybami. S pomocou učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a zručnosti pri riešení úloh, dokáže, spracovať, upraviť a zaznamenať, zistiť informácie. Dokáže len s pomocou interpretovať nadobudnuté vedomosti. Písomný, ústny prejav aj výsledok praktickej práce na počítači je priemerný až slabý.
Stupňom 4 – dostatočný (žiak dosahuje obsahový a výkonový štandard aspoň na 30 %) žiak má problémy so zvládnutím požadovaných teoretických poznatkov aj praktických zručností pri riešení teoretických a praktických úloh. V jeho ústnom aj písomnom prejave sa často objavujú veľké nepresnosti a chyby. Písomný, ústny prejav aj výsledok praktickej práce na počítači je veľmi slabý a často nevýstižný.
Stupňom 5 – nedostatočný (žiak dosahuje obsahový a výkonový štandard pod 30 %) žiak dostatočne nezvládol požadované teoretické poznatky a praktické zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh. Osvojené vedomosti a zručnosti nestačia na to, aby ich žiak dokázal využívať ani s pomocou učiteľa. V jeho ústnom aj písomnom prejave sa často objavujú veľké nepresnosti a chyby. Písomný, ústny prejav aj výsledok praktickej práce na počítači obsahuje značné a závažné chyby, a nie je výstižný a zrozumiteľný.
Predmet: HUDOBNÁ VÝCHOVA
Každý žiak je hodnotený individuálne, pretože zmyslové vnímanie hudby je rozdielne a súvisí s jeho vnútorným prežívaním a záujmami. Predmet je klasifikovaný počtom bodov s informatívnou známkou, ktoré sú pretavené do percentuálneho výsledku. Každý žiak musí získať minimálne dve bodové hodnotenia v každom polroku. Okrem teoretických vedomostí, referátov sa prihliada na aktivitu žiakov. Učiteľ u žiaka hodnotí: priebeh získavania vedomostí a zručností (žiak ovláda základné pojmy súvisiace s hudbou a hudobným umením, ovláda základné rozdiely medzi hudobnými prejavmi, učí sa vyjadrovať prostredníctvom hudby, nadobúda znalosť a pochopenie hudobného umenia, snaží sa o vlastnú interpretáciu hudby); priebeh vytvárania osobnosti žiaka (schopnosť spolupráce, uplatňovanie vlastných nápadov a názorov, záujem o hudbu a hudobné umenie, schopnosť zaujímania vlastného stanoviska).
Predmet: VÝTVARNÁ VÝCHOVA
Predmet je klasifikovaný, žiak má získať minimálne dve bodové hodnotenia v každom polroku. Hodnotia sa teoretické vedomosti, zručnosti, návyky a celková aktivita. Predmet je klasifikovaný počtom bodov s informatívnou známkou, ktoré sú pretavené do percentuálneho výsledku.
Žiaci budú hodnotení priebežne, pričom súčasťou záverečnej klasifikácie žiakov bude:
- aktivita a pripravenosť na vyučovanie
- prístup žiaka k aplikácii techník
- kreativita
- spolupráca so spolužiakmi a vyučujúcim
- individuálna práca
Stupnica hodnotenia je totožná s inými vyučovacími predmetmi:
Výborný (100 – 90%) – Žiak je iniciatívny a tvorivý vo výtvarnom vyjadrovaní, uplatňuje vlastné nápady, je otvorený voči novým podnetom a experimentovaniu, dokáže vyjadriť veku primerané postoje (vkus, názor, spolupráca) v oblasti vizuálnej kultúry. Ovláda zručnosti podľa požiadaviek ročníkových kompetencií na vynikajúcej úrovni. Preukazuje veku primerane mentálne spôsobilosti- na úrovni vnímania, prežívania, fantázie a predstavivosti, vytvárania vlastných koncepcií. Dokáže veku primerane pomenúvať a interpretovať svoje zážitky, činnosti a ich výsledky. Stupeň opis kritérií poznámka hodnotenia výborný žiak preukazuje vedomosti z oblasti vizuálnej kultúry proporcie medzi primerané edukačným úlohám (v nižších ročníkoch jednotlivými kritériami najmä vedomosti o materiáloch, nástrojoch, zvažuje učiteľ podľa základných technikách a druhoch vizuálnych umení, individuálnych daností v sekundárnom vzdelávaní o štýloch, ťažiskových žiaka obdobiach, nosných umelcoch a médiách), -žiak dokáže rešpektovať vlastný tvorivý výsledok a je tolerantný voči tvorivým prejavom, názorom a vkusu iných, -žiak zrealizoval artefakt primerane svojmu veku a schopnostiam
Chválitebný (89 – 75%)- Žiak v podstate spĺňa kritériá 1. stupňa hodnotenia, ale je menej samostatný, iniciatívny a tvorivý.
Dobrý (74 – 50%) – Žiak realizuje edukačné úlohy priemerne, chýba mu iniciatívnosť, tvorivosť, tolerancia, nerozširuje svoju flexibilnosť, neosvojuje si nové vyjadrovacie prostriedky, podlieha predsudkom a stereotypom.
Dostatočný (49 – 30%) - Žiak realizuje edukačné úlohy na nízkej úrovni, bez vlastného vkladu, s ťažkosťami aplikuje získané zručnosti a poznatky v nových oblastiach.
Nedostatočný (29 – 0%) – Žiak nespĺňa kritériá, nemá záujem o výtvarné aktivity, neodporúčame používať neguje vyučovací proces. V celkovom hodnotení žiaka, v čiastkovom hodnotení len vo výnimočných prípadoch (napr. zámerné negovanie vyučovacieho procesu).
Predmet: TECHNIKA
Pri klasifikácii sú hodnotené učebné výsledky v súlade s učebnými osnovami, stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu, osvojenie potrebných vedomostí, zručností, návykov a ich tvorivú aplikáciu, usilovnosť a vzťah žiaka k činnostiam v edukačnom procese, dodržiavanie bezpečnostných predpisov pri práci, pracuje efektívne a produktívne.
Proces hodnotenia v rámci vyučovacieho procesu v predmete technika sa zameria na nasledovné oblasti:
- zapamätanie si poznatkov – žiaci dokážu poznatky: reprodukovať, vymenovať, definovať, nakresliť,
- porozumenie poznatkov – žiaci dokážu poznatky: vysvetliť, zadefinovať, opísať, vyjadriť vlastnými slovami,
- použitie poznatkov (špecifický transfer) – žiaci dokážu poznatky: aplikovať, demonštrovať, vyskúšať, vyriešiť. Záverečné hodnotenie na konci prvého a druhého polroka sa uskutoční klasifikáciou.
Počtom bodov, ktoré sa premietnu do percentuálneho výsledku, hodnotíme stupeň hodnotenia vedomostnej úrovne, samostatnú prácu, osvojenie zručností a návykov, prácu na výrobku- raz za polrok, polročné opakovanie a preskúšanie, aktivitu na hodine, komplexnosť i úpravu zošita.
Stupnica hodnotenia je totožná s inými vyučovacími predmetmi, počet bodov za jednotlivé aktivity si určuje vyučujúci sám na základe zhodnotenia ich náročnosti a dôležitosti.
Predmet: TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA
Za najdôležitejšie pri hodnotení žiaka v telesnej výchove sa považuje nielen to, aké dôsledky zanechala táto činnosť na zlepšení jeho zdravia, pohybovej gramotnosti a výkonnosti, telesnej zdatnosti, ale vo väčšom rozsahu aj to, či žiak získal k tejto činnosti vzťah, či sa na nej so záujmom zúčastňoval, a to nielen v čase povinného vyučovania, ale aj mimo neho, či pociťoval z nej radosť a potešenie, či sa stala súčasťou jeho životného štýlu. Súhrnné hodnotenie žiaka je vyjadrené klasifikáciou. Žiakov klasifikujeme bodmi, ktoré sa premietnu do percentuálneho výsledku v rozsahu piatich stupňov. Známka z telesnej výchovy je súčasťou vysvedčenia žiaka. Počas vyučovania sa využíva popri bodovom hodnotení častejšie i slovné hodnotenie, pretože umožňuje presnejšie vyjadriť klady a nedostatky žiakov a pre mnohých, a to osobitne pre dievčatá, je dôležitým a často aj silnejším motivačným činiteľom.
Hodnotenie TSV
1. Stupeň – výborný (100% – 90%) : Úroveň všeobecnej pohybovej výkonnosti žiaka a ďalšej merateľnej pohybovej výkonnosti sa rovná aritmetickému priemeru hodnôt populácie alebo je vyššia. Žiak si osvojil hodnotenú pohybovú činnosť tak, že ju vykonáva technicky správne, účelne, rytmicky. V pohybovej činnosti preukazuje samostatnosť, tvorivosť. V hre je iniciatívny, dodržiava pravidlá a účelne uplatňuje osvojené herné činnosti. Vedomosti žiaka sú celistvé a presné. Uplatňuje ich samostatne pri riešení úloh. Má aktívny vzťah k telovýchovnej, športovej a turistickej činnosti a záujem o vlastné telesné zdokonaľovanie. Je aktívny v mimoškolskej a športovej činnosti.
2. Stupeň – chválitebný (89% – 75%) : Žiak vykonáva pohyb – s drobnými chybami v technike ale účelne, plynule, rytmicky. Orientuje sa v priestore, v držaní telá má malé nedostatky. V hre je kolektívny a zriedka porušuje pravidlá hry. Vedomosti žiakov sú v podstate celistvé a presné ( s nevýznamnými chybami). Uplatňuje ich s malou pomocou učiteľa pri riešení pohybových úloh.
3. Stupeň – dobrý (74% - 50%) : Žiak vykonáva pohyb s väčšími chybami v technike nie vždy účelne, v priestore sa chybne orientuje. Má väčšie nedostatky v držaní tela, pohyb vykonáva s malou pomocou alebo v uľahčených podmienkach. Čiastočne napodobňuje ostatných. V hre je málo pohotový, neiniciatívny, málo kolektívny a často porušuje pravidlá. Vedomosti žiaka majú medzery a chyby. Pri ich uplatňovaní potrebuje pomoc učiteľa. K telovýchovnej činnosti má nevyhranený postoj.
4. Stupeň – dostatočný (49% - 30%): Žiak pohyb vykonáva s veľkými technickými chybami, alebo len čiastočne, resp. ho vykonáva s veľkou pomocou učiteľa. Veľmi zle sa orientuje v priestore. V hre je zväčša nepohotový, netvorivý, pasívny, nekolektívny a porušuje pravidlá. Vedomosti žiaka majú vážne medzery a chyby. Žiak ich vie uplatniť len pri riešení ľahkých úloh a s pomocou učiteľa. Jeho postoj k telesnej výchove je negatívny.
5. Stupeň – nedostatočný (29% - 0%): ( využíva sa iba vo výnimočných prípadoch pri čiastkovom hodnotení). Žiakove vedomosti sú veľmi medzerovité, nesústavné, chybné. Žiak sa ani nepokúsi vykonávať pohyb alebo vykoná iný pohyb. Nie je schopný hrať v kolektíve. Žiak vôbec neprejavuje úsilie plniť uložené úlohy na hodinách telesnej výchovy. Má negatívny postoj k hodinám telesnej výchovy so snahou vyhnúť sa tejto činnosti.
Predmet: RANNÝ KOMUNITNÝ KRUH
Predmet sa hodnotí slovne absolvoval/neabsolvoval.
Zásady hodnotenia žiaka so ŠVVP
1. Pri hodnotení učebných výsledkov učiteľ rešpektuje psychický a fyzický stav žiaka, druh a stupeň znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.
2. Učiteľ posudzuje učebné výsledky žiaka objektívne a primerane náročne, pričom prihliada aj na jeho vynaložené úsilie, svedomitosť, individuálne schopnosti, záujmy a na predpoklady jeho ďalšieho vzdelávania po ukončení povinnej školskej dochádzky. Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka kladie dôraz na jeho individuálne schopnosti.
3. U žiaka, ktorý má výrazné rozdiely vo výkonoch v ústnej a písomnej skúške, sa pri skúšaní uprednostňuje forma, ktorá je pre neho výhodnejšia a ktorá predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učebných výsledkov.
4. Žiakovi s narušenými komunikačnými schopnosťami (chybami a poruchami reči a vývinovými poruchami učenia) zabezpečí učiteľ pri ústnej odpovedi také podmienky, aby neutrpel psychickú ujmu. Učiteľ v konkrétnych prípadoch zváži, či uprednostní písomnú, praktickú alebo ústnu formu odpovede.
5. Žiak s diagnózou zajakavosť môže byť ústne skúšaný a na obsah jeho výpovede môžu byť kladené rovnaké nároky ako u ostatných žiakov, ak nemá písomné odporúčanie poradenského zariadenia rezortu školstva o vylúčení ústneho skúšania. Formálna stránka odpovede sa nehodnotí. Zajakavému žiakovi je potrebné poskytnúť viac času na odpoveď a taktne o tom poučiť aj spolužiakov.
6. Žiak s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktát, alebo byť skúšaný písomnou formou len za podmienky, že bol vopred pripravený špeciálnymi metodickými postupmi na vyučovaní. V opačnom prípade sa uprednostňuje forma pravopisného cvičenia. Pokiaľ žiak dosiahol dobré výsledky, je možné pravopisné cvičenie alebo diktát ohodnotiť známkou. V prípade, že jeho výkon by bol dostatočný alebo nedostatočný, vyčísli sa len počet chýb.
7. Grafický prejav žiaka s takým zdravotným znevýhodnením, ktoré má vplyv na jeho úroveň (napr. písanie, výtvarný prejav), sa priebežne ani súhrnne nehodnotí známkou.
8. Žiak, ktorý sa rýchlo unaví, musí mať možnosť pri písomnej skúške pracovať individuálnym tempom, prípadne krátko relaxovať.
9. Žiak, ktorý vzhľadom na druh a stupeň svojho znevýhodnenia nemôže v celku plniť učebné osnovy základnej školy v niektorých alebo všetkých predmetoch a postupuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, jeho učebné výsledky sa priebežne aj súhrnne na vysvedčení hodnotia podľa individuálnych kritérií, ktoré vyplývajú z Prílohy č. 2 k metodickému pokynu č. 22/2011. Na vysvedčení v doložke, alebo v rámci súhrnného slovného hodnotenia triedny učiteľ uvedie, v ktorých predmetoch žiak postupoval podľa individuálneho učebného plánu.
10. Pri polročnom a koncoročnom hodnotení žiaka so ŠVVP sa používa rovnaké tlačivo vysvedčenia ako pre ostatných žiakov. Pri hodnotení a klasifikácii žiaka s vývinovými poruchami alebo žiaka so zdravotným postihnutím sa zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie. (§ 55 ods. 1, 4 školského zákona). Hodnotenie správania začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (s poruchami správania) sa posudzuje s prihliadnutím na jeho druh zdravotného znevýhodnenia v úzkej spolupráci so zariadením výchovného poradenstva a prevencie, so špeciálnym pedagógom a zákonným zástupcom žiaka. Pri hodnotení žiakov so ŠVVP každý vyučujúci postupuje a dodržiava Metodický pokyn 22/2011 na hodnotenie žiakov ZŠ a Prílohu č. 2 Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole.
V Kalinkove dňa 1.9. 2024