Školský špeciálny pedagóg

Email: danabercikova@azet.sk

Kde ma nájdete: budova školy, 1. poschodie, kabinet učebných pomôcok

Konzultačné hodiny:

• streda 13.30 – 15.30 hod.
        • konzultačné hodiny v iných dňoch sú možné po vzájomnej dohode prostredníctvom emailovej správy

„Nič nie je mocnejšie a výchovnejšie, než pocit, že ten druhý má chápe, že mi rozumie a prijíma ma takého, aký som.“

(Miron Zelina)

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

Školský špeciálny pedagóg sa zameriava na priamu prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Podáva pomocnú ruku žiakom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná vývinová porucha učenia (najmä dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia),  porucha aktivity a pozornosti, ako aj žiakom s poruchami správania, zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakom s intelektovým nadaním. Aktívne sa zúčastňuje na zápise nových prvákov s cieľom identifikovať rizikových žiakov a pomôcť pri prijímaní a zaškolení detí so znevýhodnením. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným odborným pracovníkom školy i rodičom žiaka. Súčasťou jeho práce je aj preventívno-intervenčná a depistážna činnosť, resp. vyhľadávanie a podpora žiakov, ktorí nie sú integrovaní, ale pre zvládnutie bežných školských nárokov potrebujú vynakladať neprimerané úsilie, ktoré napriek všetkým snahám nemusí priniesť požadované výsledky. Pre optimálny priebeh integrácie spolupracuje so školským psychológom, výchovným poradcom a s ostatnými poradenskými inštitúciami, predovšetkým s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva.

Práca so žiakmi:

Hlavnou náplňou  práce školského špeciálneho pedagóga je priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Žiaci prichádzajú do učebne školského špeciálneho pedagóga na špeciálno-pedagogické intervencie podľa vopred stanoveného rozvrhu v rozpätí 1-2 vyučovacích hodín týždenne. Na hodine sa venuje školský špeciálny pedagóg rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho dieťaťu nepodarilo pochopiť. Ako pomôcky pri práci využíva odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne edukačné počítačové programy a  špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom so zdravotným znevýhodnením.

Predmety špeciálnopedagogickej podpory

Rozvíjanie špecifických funkcií – RŠF:

Na týchto hodinách rozvíjam:

• Pravo-ľavú priestorovú orientáciu.
        • Jemnú motoriku, grafomotoriku, písanie.
        • Číselné predstavy, prácu s matematickými operáciami, vzťahy medzi nimi, slovné úlohy.
        • Pomáham pri tvorbe tabuliek a iných učebných pomôcok podľa daného učiva a ročníka.
        • Rozvíjam koncentráciu pozornosti.
        • Časovú orientáciu.
        • Slovnú zásobu a komunikačné zručnosti.
        • Čitateľské zručnosti, techniky čítania a porozumenie v čítaní.

Terapeuticko-korekčné cvičenia – TKC:

Na týchto hodinách rozvíjam:

• Sociálne zručnosti.
        • Podporujem proces sebavýchovy.
        • Budujem aktívny vzťah žiaka k osobnostnému rastu.
        • Stimulujem procesy sociálneho učenia.
        • Pozitívne sociálne interakcie.

Spolupráca s rodičmi:

Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa potreby aj mimo konzultačných hodín. Dbáme na to, aby sa v priebehu školského roka dostavili rodičia na konzultácie každého žiaka so ŠVVP.

Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a špeciálneho pedagóga a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Kedy sa obrátiť na školského špeciálneho pedagóga?

• Ak má Vaše dieťa ťažkosti s písaním, čítaním, písaním ale aj s oslabeniami s pozornosťou.
        • Ak prestupuje Vaše dieťa z inej školy, kde bolo začlenené alebo odporúčané.
        • V prípade potreby, ak máte záujem konzultovať výchovno-vzdelávacie ťažkosti vášho dieťaťa.

S ktorými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie škola spolupracuje?

• Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Lichnerova 22, 903 01 Senec
        • Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, 929 01 Gyulu Szabóa 1, Dunajská Streda
          • tel.č.: 0315524226
          • web: www.spojskolads.edupage.org
          • Elokované pracovisko: Agátový rad 1, 931 01 Šamorín, tel.č.: 0905 775 403, 0905 775 407
        • Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, Nevädzová 3, 821 01 Bratislava

Pracovné miesto školského špeciálneho pedagóga je vytvorené a financované z europrojektu Úspešný žiak, úspešná škola. Projekt je financovaný z operačného programu Ľudské zdroje, prostredníctvom  Európskeho  sociálneho fondu.